Etkinlikler

Temiz Enerji Günleri

İTÜ Elektrik Mühendisliği Kulübü öğrencileri tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan “Temiz Enerji Günleri” etkinliği 28-29 Nisan tarihlerinde İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

 

Enerjiye olan talebin günden güne artışı, enerji üretiminde de farklı kaynakların kullanımını zorunlu kılmıştır. Karbon kaynaklı üretim yerine yenilenebilir, sürdürülebilir ve temiz olarak bilinen rüzgar, güneş, dalga ve jeotermal gibi enerji kaynaklarından üretim de önem kazanmıştır. Bu konuda halkın bilinçlenmesi ve fikir sahibi olması gerektiğini düşünen İTÜ Elektrik Mühendisliği Kulübü öğrencileri ilk olarak 2011 yılında Temiz Enerji Günleri etkinliğini düzenlemişlerdir. O tarihten beri her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen etkinliğe olan ilgi ve katılımcı sayısı her geçen yıl artmaktadır.

 

Temiz Enerji Günleri etkinliği akademisyenleri, sektörün önde gelen isimlerini, yatırımcı ve sanayicileri aynı zamanda öğrencileri aynı platformda bir araya getirmektedir. Yatırımcıların sektördeki gelişmelerden ve beklentilerden haberdar olma şansı bulduğu etkinlikte öğrenciler de okulda aldıkları teorik bilgilere sektörden temsilcileri dinleyerek güncel bilgiler de eklemektedir.

 

Temiz Enerji Günleri etkinliğinde enerji politikaları hakkında geçmişten günümüze genel bir değerlendirme yapılmaktadır. Bu politikalar doğrultusunda yatırım yapılan alanlara değinilmektedir. Rüzgar enerjisinin, güneş enerjisinin ülkemiz ve dünya açısından potansiyeli değerlendirilmekte, bu konulardaki yatırımlardan bahsedilmektedir. Aynı şekilde jeotermal, biyoyakıt, hidroelektrik ve nükleer enerji konularında da sunumlar yapılarak katılımcılara her türlü enerji kaynağı hakkında bilgiler sunularak bireysel yorum yapabilmeleri hedeflenmektedir. Bunun yanı sıra son zamanlarda enerji denince akla ilk gelen kavram olan enerji verimliliği başlığına da etkinlikte ayrı bir panel ayrılmaktadır. Temiz enerji denince dolaylı da olsa akla gelen ve tüm dünya da trend olmaya başlayan elektrikli araçlara da Temiz Enerji Günleri etkinliği içinde bir panel ayrılmaktadır.

Yeşil Kalem

Daha yeşil ve güzel bir Dünya için yola çıkan Yeşil Aşkı, herkesi Dünya’ya zarar vermeden, çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaşama davet ediyor. Bütün gayemiz; temiz bir çevre, yaşanabilir bir dünya ve yeşil gören gözlerdir. Yeşil görmeyen gözler, Renk zevkinden mahrumdur.

blank

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir