Çevre Kirliliği

Çevre Görevlisi Belgesi

Çevre Görevlisi Belgesi, 1 Ocak 2014’de yürürlüğe giren yeni yönetmelik ile birlikte ilk kez çevre görevlisi belgesi alacak kişilere Çevre Görevlisi Eğitimi ve/veya sınav şartı getirilmiştir.

 

En az 4 yıllık Üniversitelerin çevre mühendisliği bölümünden mezun olanlar veya çevre mühendisliği konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almış kişilere, çevre mevzuatı konusunda Bakanlıkça yapılacak/yaptırılacak Çevre Görevlisi Eğitimine katılmak şartıyla “Çevre Görevlisi Belgesi” verilir.

 

En az 4 yıllık üniversitelerin mühendislik bölümlerinden veya fen/fen-edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyoloji, biyokimya, jeoloji bölümlerinden veya veteriner fakültelerinden mezun olanlara, temel çevre bilimleri ve çevre mevzuatı konularında Bakanlıkça yapılacak/yaptırılacak Çevre Görevlisi Eğitimine katılmak, temel çevre bilimleri ve çevre mevzuatı konularında yapılacak sınavlarda 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alarak başarılı olan adaylara “Çevre Görevlisi Belgesi” verilir.

 

En az 4 yıllık üniversite mezunu olup, Bakanlık veya mülga Çevre Bakanlığı veya mülga Çevre ve Orman Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarının;

 

– Çevre yönetimi, çevresel etki değerlendirmesi, çevre izni, çevre lisansı ve çevre denetimi ile ilgili teknik birimlerinde çevre mevzuatı kapsamında en az 4 yıl çalışmış olanlar,

– Çevre yönetimi, çevresel etki değerlendirmesi, çevre izni,  çevre lisansı ve çevre denetimi ile ilgili teknik birimlerde şube müdürü, il müdür yardımcısı, il müdürü, daire başkanı ve üstü görevlerde en az üç yıl çalışmış olanlara çevre mevzuatı konusunda Bakanlıkça yapılacak/yaptırılacak eğitime katılmak şartıyla “Çevre Görevlisi Belgesi” verilir.

 

1.Çevre Görevlisi Belgesi için başvuruda istenen belgeler;

 

 • Diploma veya Geçici Mezuniyet Belgesi
 • Vesikalık Fotoğraf
 • Dekont
 • Soyadı Değişikliği Belgesi (Evli bayanlar veya soyadını herhangi bir sebepten dolayı değiştirmiş olanlar için, bu belge evli bayanlar için nüfus müdürlüklerinden alınabilir veya evlilik cüzdanının ilgili sayfası sisteme yüklenebilir / Mahkeme yoluyla değiştirilmiş ise mahkeme kararının yüklenmesi gerekmektedir.)

 

Bu belgeleri tarayıcı vasıtası ile bilgisayar ortamına aktaralım. Sistemin kabul ettiği dosya formatları: pdf, doc, xls, rtf, jpeg, jpg, png, gif şeklindedir.

 

Çevre Görevlisi belge ücretini ödeme yapacak gerçek veya tüzel kişilerin, herhangi bir Halk Bankası şubesine giderek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kurumsal Tahsilat (KUTA) hesabına 113 gelir kod numarası ile 2016 yılı için Çevre Görevlisi Belgesi: 250 TL (KDV dahil), Çevre Görevlisi Belgesi Vize Başvurusu Bedeli: 400 TL (KDV dahil) ve Çevre Görevli Belgesi Vize Başvuru Bedeli (Gecikme Bedeli): 200 TL (KDV dahil) yatırması gerekmektedir.

 

Dekontlarda ücretin hangi belge için yatırıldığının (Ör: Çevre Görevlisi Belge bedeli), gelir kodunun ve belgeyi alacak kişinin isminin mutlaka belirtilmesi gerekmektedir.

 

Kurumsal tahsilat hesabı, EFT ve havalelere kapalı olduğundan ödemeler sadece banka şubesine gidilerek yapılabilecektir. EFT ve havale ile tahsilat yapılmayacaktır.

 

Belirtilen hesaba ücret yatıran kurum veya kuruluşların “Fatura Bilgi Formunu” eksiksiz bir şekilde doldurarak bankadan alınan dekont ile birlikte Bakanlığın Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Mustafa Kemal Mah. Dumlupınar Bulvarı No: 278 Eskişehir Devlet Yolu Çankaya/ANKARA adresine, adı geçen müdürlüğün 0(312) 287 46 62 numaralı faksına veya bulundukları yerdeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Döner Sermaye Birimine müracaat ederek faturalarını almaları zorunludur.

 

2. Çevre görevlisi işlemleri için E-İmza veya Mobil İmza zorunluluğu bulunmaktadır.

 

E-imza ve mobil imza kişinin kendi tercihine kalmıştır. E-imza ile mobil imza arasındaki en belirgin fark, mobil imzanın ekonomik açıdan daha cazip geldiği ama pratiklik bakımından e-imza’nın daha cazip olduğudur.

 

Mobil İmza hakkında detaylı bilgiye AVEA, TURKCELL ve VODAFONE operatörlerinin web sitelerinden ulaşabilirsiniz. E-İmza için detaylı bilgiye ise “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu”nun web sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

Güvenli Elektronik İmza (E-İmza) almak için yetkilendirilmiş Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılarından bazıları aşağıdaki gibidir;

 • TürkTrust Bilgi, İletişim ve Bilişim Güvenliği Hizmetleri A.Ş.
 • TUBİTAK-UEKAE (Kamu Sertifikasyon Merkezi)

 

Kamu kurum kuruluşları için E-imza hizmetini Başbakanlık Genelgesi gereği TÜBİTAK-Kamu Sertifikasyon Merkezi sunmaktadır. Özel sektörde iseniz, diğer firmadan E-imza hizmeti alabilirsiniz. E-imza hizmeti için ücret, ne kadar sürede alındığı, gereken evraklar vs. detaylı bilgiler için firmalarla görüşüp teklif isteyebilirsiniz.

 

3. E-imza veya mobil imza aldıktan sonra sisteme kayıt olmak için “Çevrimiçi Çevre Görevlisi ve Çevre İzinleri Yazılım Portalına” giriniz.

 

Buradan “Kullanıcı Kayıt” butonuna tıklayın.

Çevrimiçi Çevre Görevlisi ve Çevre İzinleri Yazılım Portalı

Sonra Kullanıcı Türü kısmından “Çevre Görevlisi / Danışmanlık Firması / Bakanlık Çevre Görevlisi / Çevre Yönetim Birimi seçeneklerinden hangisi size uygun ise seçin. Formda yer alan boş alanları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurun. E-Posta adresinizle iletişime geçilecektir bu nedenle E-posta adresinizi doğru yazdığınızı kontrol edin.

 

Formu doldurduktan sonra “Kayıt Ol” dediğinizde sizden e-imza veya mobil imzanızla imzalamanızı isteyecektir. Hangisi mevcutsa ona tıklayarak imzalama işleminizi yaptığınızda sisteme kaydınız yapılacaktır.

 

4. Kişi Bilgileri menüsü altında Kimlik, Meslek, Eğitim ve Sertifika Bilgileri sayfaları vardır.

 

Kimlik Bilgileri sayfasında T.C. Kimlik Numarası yazılıp, “Ara” butonuna tıklandığında Mernis Sistemine kayıtlı olan kimlik bilgileri otomatik olarak formun ilgili kısımlarına gelecektir. Eksik kalan kutucuklardaki tüm bilgiler doldurulmalıdır.

 

Eğer “Ara” butonuna tıklandığında kimlik bilgileri otomatik olarak yüklenmezse, tüm bilgiler doğru ve eksiksiz şekilde elle girilmelidir.

 

Tüm bilgiler doldurulduktan sonra KAYDET deyip 5. aşamaya geçin.

 

5. Eğitim Bilgileri sayfasında sırasıyla Eğitim Durumu, Okul, Bölüm ve Mezuniyet Yılı seçilir. Diploma (Mezuniyet Belgesi) veya Çıkış Belgesi “Gözat”a tıklayarak eklenir. “Kaydet”e tıklanır.

 

Ve e-imza/mobil imza yardımıyla eklediğiniz belgeyi imzaladıktan sonra “Kaydet” deyip çıkın. Ve 6. Aşamaya geçin.

 

6. Sertifika Bilgileri, Kişinin çevre ile ilgili almış olduğu sertifikalar arasında Gürültü B veya B1 sertifikaları varsa Sertifika Bilgileri sayfasında yüklemelidir. Alınan bir sertifika yoksa, bu sayfa boş bırakılmalıdır. Bu adımda da eklerseniz, e-imza/mobil imzayla imzalayıp “kaydet” deyip son kısım olan 7. aşamaya geçin.

 

7. Belge Başvurusu’na gelin. Belge Adı olarak, “Çevre Görevlisi Belgesi”ni tıklayın. Başvuru yap deyin.

 

Sonrasında;

 • Dekont “Gözat” ekleyip mobil imza/e-imza ile imzalayıp kaydedin.
 • Fotoğraf “Gözat” ekleyip mobil imza/e-imza ile imzalayıp kaydedin.

Kaydet deyin. Şayet tüm işlemleri eksiksiz yaptıysanız “Başvuru Durumu” olarak “Değerlendirmede” veya “Beklemede” yazması gerekmektedir.

 

Belgeniz onaylandığında “Başvuru Durumu” olarak “Kabul edildi” yazacaktır. Böylece “Belge” kısmından “Çevre Görevlisi Belgesi“ne ulaşabilirsiniz.

Yeşil Kalem

Daha yeşil ve güzel bir Dünya için yola çıkan Yeşil Aşkı, herkesi Dünya’ya zarar vermeden, çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaşama davet ediyor. Bütün gayemiz; temiz bir çevre, yaşanabilir bir dünya ve yeşil gören gözlerdir. Yeşil görmeyen gözler, Renk zevkinden mahrumdur.

blank

167 thoughts on “Çevre Görevlisi Belgesi

 • blank

  Çevre Görevlisi Belgesi almak isteyenler için Çevre Görevlisi Eğitimi ne zaman yapılacak?

 • Çevre Görevlisi Eğitimini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının web siitesinden takip edebilirsiniz.
  Soldaki menüden
  “Çevre Yeterlik İşlemleri >> Çevre Görevlisi >> Çevre Görevlisi Eğitimi” başlığı altında gerekli açıklamalar verilmektedir.

 • blank

  2014 yılı içerisinde Çevre Görevlisi Eğitimi yapılacak mı?

 • TÜÇEV tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde 3-9 Nisan 2014 tarihinde Antalya’da Çevre Görevlisi Eğitimi düzenlendi. Çevre görevlisi belgesi vize tarihi dolacak olanlar için 2014 yılında bir eğitim daha düzenlenir mi bilemiyorum.

 • Çevre Görevlisi Belgesi almak isteyen kişiler için 27 Ekim – 02 Kasım 2014 tarihlerinde “Çevre Görevlisi Eğitimleri” düzenlenecektir.

 • blank

  Bu sene ne zaman verecekler çevre görevlisi belgesini ? Bilginiz varmı.

 • Merhaba Yavuz Bey,
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, Çevre Yeterlilik Hizmetleri Daire Başkanlığı ve TÜÇEV Vakfı ile birlikte 01-04 Mart 2015 tarihleri arasında WOW KREMLİN TOPKAPI LARA-ANTALYA ‘da “Çevre Görevlisi Vize Eğitimi” düzenlenecektir.

  Bu eğitime ancak 20 Mart 2010-31 Aralık 2010 tarihleri arasında “Çevre Görevlisi Belgesi” alan ve 31 Aralık 2015 tarihine kadar geçerlilik süresi dolan “Çevre Görevlileri” başvuru yapabileceklerdir. Katılım bedeli 900 TL (KDV Dahil)

  Eğitim bedeli kayıt formunda belirtilen şekilde ödedikten sonra, “26 Şubat 2015” tarihine kadar kayıt formunu TÜÇEV’in sitesinden doldurarak sistem üzerinden kayıt yaptırmanız gerekiyor.

 • blank

  İlginiz İçin teşekkür ederim yalnız bu eğitimi ilk kez çevre görevlisi belgesi alacaklar için ne zaman yapacaklar bilginiz varmı acaba ?

 • Çevre Görevlisi Belgesini ilk defa alacak olan arkadaşlar bununla ilgili Adnan Beyi arayıp bilgi alabilirsiniz. 0312 410 18 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Bizim yaptığımız konuşma sonucunda; Şuan için kesin bir bilgi olmadığını ancak haziran ayından sonra bu eğitimi yapmayı planladıklarını belirttiler.

 • blank

  Çevre mühendisi olan kişiler istedikleri takdirde sınava girmeden bu belgeyi nasıl alacaklar? Yardımcı olursanız sevinirim.

 • Çevre mühendisliği bölümünden mezun olanlar veya çevre mühendisliği konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almış kişilere, çevre mevzuatı konusunda Bakanlıkça yapılacak/yaptırılacak eğitime katılmak şartıyla “Çevre Görevlisi Belgesi” verilir.

  Çevre Görevlisi Eğitimini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının web sitesinden takip edebilirsiniz.

 • blank

  Cevabınız için çok teşekkür ederim. Bende onu takip etmeye çalışıyorum sanırım eylülde bir eğitim düzenlenecek. Çevre mühendisliği bölümünden yeni mezun oldum. İş başvurularında İş güvenliği uzmanlığı belgesi de istenebiliyor. Sizce bu belgeyi almasam da iş bulabilir miyim?

 • Rica ederim. Eylül’den önce Çevre Görevlisi Eğitimi düzenlenmeyecek diye bilgi aldık bizde ama resmi bir yerde yazmadığı için takip etmek gerekiyor. Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Belgelendirme Şubesi’ni bilgi almak için arayabilirsiniz. Telefon numarası daha önceki yorumlarda mevcut. Buna ek olarak bir numara daha vereyim 0(312)410 18 56. Çevre Mühendisi İş İlanlarını inceleyerek iş verenin neler istediğini görebilirsiniz. İş güvenliği uzmanlığı kurumsal firmalarda çok işe yaramıyor çünkü genelde birimleri farklı oluyor. Bu belge olmadan da mutlaka iş bulunabilir ama olması size artı bir puan kazandıracaktır. Kimi zaman hiç olmadı yerde hemde.

 • blank

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

 • blank

  Merhaba,
  2015 yılında çevre görevlisi sınavı yapılacak mı? Yapılacaksa tarihi ne zaman? Eğer yapılacaksa öncesinde bir eğitim olacak mı? Teşekkür ederim.

 • Merhaba Sema Hanım,
  Resmi bir açıklama olmamakla birlikte Kasım dönemi içerisinde Çevre Görevlisi Eğitimi yapılacak diye biliyoruz. Tam bir tarih ve kesinlik şuan için mevcut değil.

 • blank

  Merhaba, haziran ayında çevre görevlisi belgesi için internetten Çevre Görevlisi Aday Eğitimi Ön Başvurusu yapmıştım lakin şuan şifremi hatırlayamadığımdan dolayı giriş yapamıyorum. Tekrar kayıt yaptığımda TC Kimlik No kullanıldığından olmuyor. Yeni şifre nasıl alabilirim? Nasıl giriş yapabilirim?

 • Merhaba Beste Hanım, Çevre Görevlisi Aday Eğitimi Ön Kayıt Girişi sisteminde “Şifremi Unuttum” kısmı bulunmadığı için maalesef böyle bir durum oluşabiliyor. Konuyla ilgili Bakanlığı aradım ama telefonu açan kimse olmadı. Gün içerisinde tekrar arayıp soracağım. Siz ulaşabilirseniz sonuçla ilgili bilgiyi paylaşırsanız memnun olurum. Aynı sıkıntıda olan arkadaşlara yardımcı olması açısından.

 • blank

  Merhaba bende aynı durumdan mustaribim. Mayıs dönemi için kayıt yaptırmıştım ancak gidemedim şimdide giriyorum E-posta girilmiş diyor Beste Hanım siz çözdünüz mü nasıl olacak?

 • blank

  Merhaba, geçen yıl 24 Kasımda yapılan Çevre Görevlisi eğitimine katıldım. Fakat henüz 385 lira olan belge ücretini yatırıp başvurumu yapamadım. Ücreti yatırmak veya başvuru yapmak için belirli bir süre var mı bilgisi olanlar cevaplayabilirlerse çok sevinirim.

 • Merhaba Fatma Hanım,

  Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik altında “Çevre görevlisi eğitimi ve sınavı” başlığıyla Madde16 (7)’de sorunuzun cevabı şu şekilde açıklanmıştır;

  – Çevre görevlisi sınav sonuçları ilan edildiği tarihten itibaren bir yıl geçerlidir.

 • blank

  Yönetmelikte geçen bu ibareyi okumuştum. Benim gittiğim eğitimde yalnız çevre mühendisleri olarak vardık. Yani dolayısıyla bizim için sınav açılmadı. Sanırım uygulama bizim için eğitim tarihiyle alakalı olacak. Vakit ayırıp yanıtladığınız için çok teşekkürler.

 • blank

  Merhaba bende Çevre Görevlisi Eğitimi için başvuru yapacağım fakat yorumda bahsettiğiniz ön başvuruyu bulamadım öyle bir şey mi var kaçırdım mı yoksa? Bilgilendirebilirseniz sevinirim.

 • Merhaba Gizem Hanım,
  Çevre Görevlisi Eğitimi için “Çevre Görevlisi Aday Eğitimi Ön Kayıt Girişi” yapmanız gerekmektedir. Sisteme üye olup giriş yaptıktan sonra “Başvuru Eklemek için Başvur” kısmına tıklayınız. Çevre Görevlisi Aday Eğitimi Ön Başvuru Formu’nu doldurarak bilgilerinizi Kaydetmeniz gerekiyor.

 • blank

  Ben dediğiniz yere Mayıs ayında olan eğitim için başvurmuştum. Şimdi giriş yaptığımda tekrar başvuru formu gelmiyor. İsmim, soyismim, telefon numaram falan yazıyor. Düzenle butonu var sadece

 • Başvurunuz halen geçerliliğini koruyordur diye düşünüyoruz. Eğitim ile ilgili bilgiler, Bakanlığın ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü internet adresinden Ekim ayı içerisinde duyuracaklar.

 • blank

  Merhabalar çevre görevlisi çevre mühendisleri dışındaki meslek gruplarına ne zaman eğitim yapılacak?

 • Merhaba Salih Bey,
  2-3-4 Aralık, 7-8-9 Aralık ve 28-29-30 Aralık 2015 tarihlerinde 3 grup olmak üzere RİXOS HOTEL/ANKARA’da “Çevre Görevlisi Vize Eğitimi” düzenlenecektir. Bu eğitime yalnızca 2010 yılında belge alan ve 31 Ocak 2015 tarihinde 5 yıllık “Çevre Görevlisi Belge” süresi sona erecek olan çevre görevlilerini kapsamaktadır. Diğer tarihlerde belge alan çevre görevlileri Ocak ve Şubat 2016 yılında düzenlenecek eğitimlere katılabilirler.

 • blank

  Cevabınız için teşekkürler ama çevre görevlisi olmayanlar için ne zaman verilecek onu sormuştum.

 • Rica ederim Salih Bey, 6000 kişinin Çevre Görevlisi Belge süresi olmak üzere. Bu yüzden kısa zamanda vize eğitimleri vermeleri gerekiyor.
  Ocak ve Şubat 2016 yılında Vize Eğitimleri devam edecek. Bu nedenle yakın zamanda Çevre Görevlisi olmayanlar için bir eğitim gözükmüyor. Daha sağlıklı bilgi için TÜÇEV’i arayıp sorabilirsiniz.

 • blank

  Bu yıl biyoloji bölümünden mezun oldum. Bende bu sertifika için başvurabiliyor muyum?

 • Merhaba Caner Bey,
  4 yıllık üniversitelerin biyoloji bölümünden mezun olmanız durumunda Çevre Görevlisi Belgesi almaya hak kazanıyorsunuz. Fakat öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yapılacak veya yaptırılacak Çevre Görevlisi Eğitimine (temel çevre bilimleri ve çevre mevzuatı konularında) katılmanız gerekiyor. Çevre Görevlisi Eğitimi sonrası yapılacak olan sınavdan ise 100 üzerinden 70 puan almanız durumunda Çevre Görevlisi Belgesi veriliyor. “Çevre Görevlisi Eğitimi” hakkında ayrıntılı bilgi sitemizde mevcuttur.

 • blank

  Değerli Adminim jeoloji mühendisiyim çevre görevlisi belgesi almak istiyorum. 2016 yılı için eğitim düzenlenir mi? Kesin bilmiyorsanız tahmini ne zaman olur? Bu eğitimi bakanlık mı yapıyor? Cevaplarsanız çok memnun olurum, şimdiden teşekkürler.

 • Merhaba Cabir Bey, Çevre Görevlisi Eğitimi’ni, Türkiye Çevre Koruma Vakfı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birlikte düzenliyorlar. Bu aralar eğitimler daha önce Çevre Görevlisi Belgesi sahibi kişiler için düzenleniyor. 2016 yılının ilk dönemleri de bu şekilde devam edecek gibi gözüküyor. Herhangi bir resmi açıklama olmamakla birlikte 2016 yılının ikinci yarısında sizler için de eğitimin açılacağını düşünüyorum.

 • blank

  Çevre görevlisi belgesi aldım ve firma tarafından atama yapılacak ama başvuru için bilgisayar üzerinden oluyormuş nasıl bir yol izleyeceğim yardımcı olabilir misiniz?

 • Sevilay Hanım, Çevre Yönetim Birimleri veya Çevre Danışmanlık Firmaları sahip oldukları Kullanıcı Adı ve Şifre ile Çevrimiçi Çevre İzinleri Yazılım Portalına girerek “Firma İşlemleri–>Çevre Görevlisi İşlemleri” menüsü altında yer alan “Yeni Görevli Ekle” kısmından sizi tanımlayacaklar. Sonra yine aynı yazılım başlıklarından “Tesis İşlemleri–>Tesislere Danışman Ata” altında sizin adınızı seçerek ilgili işletmeye Danışman olarak ekleyebilecekler.

 • blank

  2016 yılının ikinci yarısında acaba kesin açılır mi ki çevre görevlisi eğitimi? Bende jeoloji okudum buna kesin girmem lazım bu yıl bir de sınav nasıl çok zor oluyormu ki acaba?

 • Cemal Bey, maalesef bu konuda bir şey söylemek çok zor. Takip etmeniz gerekiyor. TÜÇEV sayfasında eğitim açıldığı zaman duyuru yapılıyor. Şuan için bildiğimiz 5000 civarında kişi için “Çevre Görevlisi Vize Eğitimi” düzenlenecek. Çünkü belge süreleri doluyor. Eğer çevre işleriyle ilginiz yoksa sorular çok zor gelecektir. Verilecek 3 günlük eğitim yetersiz kalacaktır. Eski soruları incelemenizi öneririm.

 • blank

  Merhaba ben çevre mühendisi 2015 mezunuyum. Başvuru gününü kaçırdığım için Çevre görevlisi belgesi alamadım. Şimdi çok sıkıntı çekiyorum. Bu belge olmadan işe almıyorlar. Bu konuda 2016 yılında en kısa zamanda ne zaman “çevre görevlisi” belgesi verilecek acaba? Bu konuda kesinlik veya bilgi var mı? Varsa yardımcı olabilir misiniz?
  Teşekkür ederim.

 • Maalesef Çevre Görevlisi Belgesi şuan için diplomadan daha önemli bir hale geldi. Bakanlık içinde gelir kaynağı olmuş durumda. Artık iş hayatımıza günü birlik alınan eğitimler yön veriyor. Çevre Görevlisi Eğitimi hakkında bilgiler Türkiye Çevre Koruma Vakfı’nın sitesinde yayınlanmaktadır. TÜÇEV, Bakanlıkla birlikte yıllık bir eğitim planı oluşturmakta ve buna göre hareket etmektedir. Eğitim hakkında güncel planı TÜÇEV’in iletişim sayfasında yer alan telefonu arayarak öğrenebilirsiniz.

 • blank

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

 • blank

  2016 yılında ilk defa Çevre Görevlisi Sınavına girecekler için sınav tarihi ve dönemini öğrenmek için Bakanlığa mail atmıştım, gelen cevap aşağıdadır. Takip eden arkadaşlara fikir verebilirim.

  Çevre Görevlisi adaylarına yönelik, 2016 yılı için henüz hazırlanmış “Mevzuat Eğitim Programı” mevcut değildir. Söz konusu program hazırlandığında Genel Müdürlüğümüzün “www.csb.gov.tr/gm/ced” adresinden duyuru yapılacaktır. Duyuruda detaylı bilgiler yer alacaktır.

 • blank

  İlk defa çevre görevlisi belgesi alacaklar için eğitim tarihi ile ilgili bir bilginiz var mı?

 • blank

  Merhaba, ben 2015 ekim ayında eğitim aldım. Belge başvurusunu 1 sene içinde yapabilirsiniz denilmişti. Şimdi yapıyorum. Fakat sistem beni kişi bilgilerine atıyor sürekli. Yani aşama aşama ilerleyemiyorum. Sorun bilgisayar kaynaklı mı yoksa başvuru süresini mi aştım anlayamıyorum. Bilgisayarım E-imzaya ve diğer java programlarına tanımlı olmasına rağmen olmuyor.

 • Merhaba, Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik Madde 17(7)’de “Çevre görevlisi sınav sonuçları ilan edildiği tarihten itibaren bir yıl geçerlidir.” denilmektedir. Bu nedenle başvuru süreciyle ilgili bir sıkıntınız bulunmuyor. Hata ya sizin bilgisayarınızdan ya da Bakanlığın sisteminden anlık olarak kaynaklanmış olmalıdır. Farklı zamanlarda farklı bilgisayardan denemenizi tavsiye ederim.

 • blank

  Çevre Görevlisi belgemin geçerlilik tarihi 01.03.2017’de doluyor. En geç hangi tarihli eğitime katılmam gerekiyor?

 • Merhaba Serap Hanım, “Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi Ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik” Madde 15-Belgelerin vize edilmesi sorunuzun cevabını içermektedir. Mevcut belgenin geçerlik süresinin bitiminden en az bir ay önce başvuruda bulunmanız gerekiyor. Çevre görevlileri tarafından yapılacak vize başvurularında eğitim alındığına dair belgenin sunulması zorunludur.

 • blank

  Merhaba, çevre görevlisi eğitimi için TÜÇEV hala gündemde midir? Nisan ayının ikinci haftasında sitelerini o hafta için takip etmemi söyleyen bir mail aldım fakat bir güncelleme olmadı. Daha sonra bakanlıktan eğitim için onay beklediklerini söylediler ancak haziran ayı gelmesine rağmen bir sonuç çıkmadı bildiğim kadarıyla. Acaba bakanlık bu konuyla ilgili farklı bir yol izliyor olabilir mi? Yoksa eğitim geçen seneki gibi yazdan sonraya mı kalır?

 • Merhaba, TÜÇEV şuan için Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çevre görevlisi, numune alma eğitimleri gibi faaliyetleri gerçekleştirmektedir. Durum mail ile yazılan şekilde gerçekleşmektedir. Eğitimler için maalesef önceden planlanmış bir takvim olmadığı için sürekli takip halinde kalmamız icap ediyor. Şuan için açıklanmış bir eğitim bulunmamaktadır.

 • blank

  Merhabalar, yaklaşık iki gündür belge başvurumu yapmak için denemediğim yol kalmadı. Kimlik bilgilerimi giremiyordum ikametgahım gözükmediği için diye bakanlığın teknik desteğinden dönüş yaptılar onu yaptım. Kimlik bilgilerini girdim. Şimdi eğitim bilgilerini giriyorum. Diplomayı ve Mevzuat eğitimine katılım sertifikasını yüklüyorum. Sonra “kaydet” seçeneğine basıyorum. E-imza ile imzalayacağım fakat o ekranda hiçbir şey gelmiyor. Sadece imzala ve vazgeç ekranları geliyor belki 5 belki 10 belki de 15 dk boyunca sürekli imzalaya basmama rağmen sayfa yenilenip yenilenip hep aynı pop-up sayfası geliyor önüme. Normalde bildiğim kadarıyla orada imzalayacağım dosyayı seçeceğim bir yer gelmesi gerekiyor. Hiçbiri gelmiyor. Java sürümlerini dedikleri gibi yükledim. E-imza test aşamasındaki her türlü önerilen şeyi yaptım ama bir türlü imzalayamıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

 • Merhaba Aykan Bey, Diplomayı “Eğitim Bilgileri” kısmına, Katılım Sertifikasını ise “Sertifika Bilgileri” kısmına yükleyip E-imza ile eklediğiniz belgeyi imzaladıktan sonra “Kaydet” deyip çıkmanız gerekiyor. Yüklemeye çalıştığınız dosya boyutu Azami 10 MB olmalıdır.

 • blank

  Bu sene çevre mühendisliğinden mezun oldum. Çevre görevlisi belgesi için bu sene bakanlık eğitimi çevre koruma vakfından ayrı yapabilirmiş diye bir şey duydum. Tahmini en yakın eğitim tarihi ne zaman olur? Ve bu aldığım bilginin doğruluk payı var mı?

 • Çevre Görevlisi Belgesi olmayan Çevre Mühendisleri için “Çevre Görevlisi Eğitimi” çok sık açılan bir eğitim değil. Geçen sene Ekim ayında Ankara’da eğitim düzenlenmişti. Bu senede aynı tarihlerde olur diye düşünüyoruz. Bunun nedeni yeni mezun veya yaz okuluna kalıp o şekilde mezun olanlar için bu tarih uygun oluyor. Ayrıca tatil sezonu bitmiş ve otel fiyatları ucuzlamış oluyor. Eğitimi kimin düzenleyeceği konusunda çok fazla duyum var. Meslek odaları dahi eğitimleri üstlenmek istiyorlar. Gürültü Eğitiminde olduğu gibi.

 • blank

  Bu sene çevre mühendisliği bölümünden mezun oldum. Ve bu belgeyi ne zaman ve nerden başvuru yaparak alabiliriz konu hakkın da pek bilgim yok bilgilendirirseniz memnun olurum. E-imza dedikleri şart mı kuruma gidip başvuru yapamıyor muyuz?

 • Öncelikle hayırlı olsun. “Çevre Görevlisi Belgesini” Bakanlıkça yapılacak/yaptırılacak Çevre Görevlisi Eğitimine katılmak şartıyla alabiliyorsunuz. Çevre görevlisi Belgesinin nereden, nasıl alınacağını, Sağ tarafta yer alan arama kutucuğuna “Çevre Görevlisi Eğitimi” yazarak bu konuda çıkan makaleden öğrenebilirsiniz. Çevre Görevlisi Eğitimini bitirdikten sonra Çevre Görevlisi Belgesi almak için Mobil İmza veya E-İmzanızın olması gerekmektedir.

 • blank

  Merhaba üniversiteden yeni mezunum çevre görevlisi belgesi alacağım. Çevre mühendisliğinden mezun olanların sınava girmeden alabileceğini duydum bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz?

 • Merhaba Samet Bey, Çevre Görevlisi Belgesi hakkında bakacağımız ilgili mevzuat “Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi Ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik”dir. Bu konu hakkında bütün detaylar burada yazmaktadır. Bu yönetmeliğin 6.maddesinde; Çevre Mühendisliği bölümünden mezun olan veya çevre mühendisliği konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almış olan kişilerin, Bakanlıkça yapılacak/yaptırılacak Çevre Görevlisi Eğitimine katılarak Çevre Görevlisi Belgesini almaya hak kazanabilecekleri ifade edilmektedir. Çevre Görevlisi Eğitimlerini takip etmeniz gerekmektedir. Bu konu hakkında sitemizde arama yaparak konuyla ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 • blank

  Çevre görevlisi sertifikası almak istiyorum. Daha önce hiç almadım. Fakat site çok karmaşık olduğundan anlayamadım. Eğitim veren bir yer var mı? Varsa kim veriyor? Ne zaman veriyor? Bu belgeyi alabilmek için eğitime katılma zorunluluğu var mı? Sınavlar ne zaman açılıyor? Detaylı bir şekilde en kısa zamanda aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

 • İbrahim Bey, Çevre Görevlisi Eğitimini şuan için TÜÇEV vermektedir. Eğitim zamanlarını Bakanlığın veya TÜÇEV’in internet sitesinden takip edebilirsiniz. Eğer çevre mühendisi değil iseniz Çevre görevlisi belgesi almak isteyen kişilerin (En az 4 yıllık üniversitelerin mühendislik bölümlerinden veya fen/fen-edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyoloji, biyokimya, jeoloji bölümlerinden veya veteriner fakültelerinden mezun) çevre görevlisi sınavına girmeleri zorunludur. Sınavda 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alanlar başarılı sayılır ve çevre görevlisi belgesini almaya hak kazanır.

 • blank

  TÜÇEV düzenlemiyor artık sadece bakanlık düzenleyecek.

 • Haklısınız Yılmaz Bey, bundan sonraki eğitimleri Bakanlık düzenleyecek. Eğitimleri Bakanlığın “Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü” biriminden takip edebilirsiniz.

 • blank

  Çevre mühendisliği bölümünden yeni mezun oldum. Çevre Yeterlilik Belgesi almak istiyorum. 2016 için bu eğitim ne zaman verilecek bir bilginiz yada tahmininiz var mı? Süreyi kaçırmak istemiyorum.

 • blank

  İlk defa çevre görevlisi belgesi için şuan herhangi bir gelişme var mı? TÜÇEV mi verecek yoksa Bakanlık mı? Yeni bir sistem hakkında da yorumlar gördüm nedir son durum?

 • Merhaba Fatoş Hanım, öncelikle hayırlı olsun. Çevre Yeterlilik Belgesi, Çevre Laboratuvarlarına verilen bir yetki belgesidir. Sizin alacağınız “Çevre Görevlisi Belgesidir.” Çevre Görevlisi Eğitiminin Eylül veya Ekim ayı gibi olacağını düşünüyoruz.

 • Çevre Görevlisi Eğitimini TÜÇEV yerine artık Bakanlık bizzat kendi organize edecek. Bunun sebebi de Uzaktan Eğitim şeklinde düzenlenecek olması. Bu sistemin bu yıl içinde aktif hale getirilmesi için çalışılıyor.

 • blank

  Çevre Görevlisi Eğitimine Coğrafya bölüm mezunları katılıp, belge alabiliyor mu?

 • Ali Bey, çevre mühendisliği konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almış durumdaysanız Çevre Görevlisi Belgesi alabilirsiniz.

 • blank

  Merhaba arkadaşlar. Ben iş güvenliği yüksek lisans öğrencisiyim çevre mühendisliği bir çok dersi bu yüksekte aldım. Ben sınavla mı alıyorum yoksa eğitim ile mi bu hakkı kazanıyorum?

 • Merhaba Rıza Bey, İş Güvenliği’nde yüksek lisans yapmanız Çevre Görevlisi sınav şartını ortadan kaldırmıyor. Çevre Mühendisliği veya Çevre Bilimleri gibi bölümlerde yüksek lisans veya daha üstü eğitim almış olmanız gerekiyor. Bunun haricinde en az 4 yıllık üniversitelerin mühendislik bölümlerinden veya fen/fen-edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyoloji, biyokimya, jeoloji bölümlerinden veya veteriner fakültelerinden mezun olanların, hem Çevre Görevlisi Eğitimine katılmaları, hemde temel çevre bilimleri ve çevre mevzuatı konularında yapılacak sınavlarda 100 üzerinden 70 ve üzeri puan almaları gerekiyor.

 • blank

  Yeni mezun oldum. Çevre görevlisi belgesi almak için eğitime katılmak şart mı? Eğitim ne zaman olur bir bilginiz var mı?

 • Çevre Mühendisi de olsanız veya Yönetmeliğin belirttiği diğer meslek dallarına da tabi olsanız Çevre Görevlisi Eğitimine katılmanız gerekiyor. Çevre Görevlisi Eğitimini Bakanlığın ilgili sayfasından takip edebilirsiniz. Yukarıda yazılan yorumları okumanızı tavsiye ederim.

 • blank

  Çevre Görevlisi Eğitimi bu sene uzaktan eğitim olacak diye haber var doğruluğu kesin nedir?

 • Resmi bir açıklama olmadığı için kesin diyemeyiz. Fakat Bakanlık ile yapılan görüşmeler Uzaktan Eğitim şeklinde. Bu yıl içerisinde sistemi devreye almak için çalışmaların yapıldığını biliyoruz.

 • blank

  Resmi açıklama Bakanlık sitesinde yayımlandı. Artık uzaktan eğitim olacakmış. Ama tarihi belli değil.

 • blank

  Merhabalar çevre mühendisliğinden yeni mezun oldum. Çevre görevlisi belgesi almadan önce ÇMO’ya kayıt yaptırmam gerekir mi yada illa odaya kayıt yaptırmak zorunda mıyım öncelik hangisine ait? Ayrıca 2016 yılı için Çevre Görevlisi Belgesi: 250 TL (KDV dahil), Çevre Görevlisi Belgesi Vize Başvurusu Bedeli: 400 TL (KDV dahil) demişsiniz farkları nelerdir acaba? Teşekkürler şimdiden.

 • Teşekkür ederiz. Resmi açıklamayı sosyal medya hesaplarımız üzerinden takipçilerimize duyurduk. Konusu açılmışken buradan da duyuralım.

  Duyuru: Üniversitelerin çevre mühendisliği bölümlerinden mezun olan ve çevre görevlisi belgesi almak isteyen aday çevre görevlileri için Çevre Mevzuatı Eğitimlerinin yapılması planlanmaktadır. Bu kapsamda Bakanlık tarafından uzaktan eğitim çalışmaları başlatılmış ve devam etmekte olup; çalışmaların tamamlanmasını müteakip konuya ilişkin duyuru Bakanlık ve Çevresel Etki Değerlendirmesi, izin ve Denetim Genel Müdürlüğünün web sitelerinde yayınlanacaktır.

 • Merhaba, öncelikle hayırlı olsun. Çevre Görevlisi Belgesi için Çevre Mühendisleri Odasına kayıt yaptırmanıza gerek yok. Çevre Görevlisi Belgesi Vize Başvurusunun sizinle bir ilgisi bulunmamaktadır. Vize işlemleri; mevcut çevre görevlisi belgesinin geçerlik süresi sona eren kişiler içindir.

 • blank

  Merhaba, az önce ÇED izin ve denetim genel müdürlüğünden birisiyle konuştum. Açılması planlanan çevre görevlisi uzaktan eğitim programını sadece “çevre mühendisleri” için düzenleyeceklermiş. Ancak yönetmeliğe göre gerekli şartları sağlayan diğer bölüm mezunlarının da yasal olarak eğitime katılma hakları yok mu? Böyle bir sınırlama nasıl olabiliyor?

 • Merhaba Yusuf Bey, Bakanlığın yayınlamış olduğu duyuru o şekilde evet. Yayınlanan duyuru Üstteki yorumda mevcuttur. Yorumda derki;”Üniversitelerin çevre mühendisliği bölümlerinden mezun olan ve çevre görevlisi belgesi almak isteyen aday çevre görevlileri için Çevre Mevzuatı Eğitimlerinin yapılması planlanmaktadır.” Çevre Mühendisliği mezunları Çevre Görevlisi Eğitiminde sadece “Çevre Mevzuatı” konularında eğitim alırken, yönetmelikte belirtilen diğer gerekli şartları sağlayan mezunlar ise “Temel Çevre Bilimleri ve Çevre Mevzuatı” konularında eğitim alıyorlar. Bu nedenle Çevre Görevlisi Eğitimleri birbirinden farklı olmaktadır.

 • blank

  Merhaba, Çevre Mühendisiyim Mayıs 2015 tarihinde İzmir’deki Çevre Görevlisi Eğitimine katıldım fakat daha sertifikamı almadım. Katılım Belgem ile şimdi başvuru yapabilir miyim?

 • Merhaba Gülşah Hanım, Katılım Belgesi ve Sertifika Ücret Dekontu ile başvuru yapmanız yeterlidir.

 • blank

  Çevre görevlisi belgesi başvuru kayıt tarihleri nedir 2016’nın? Yeni mezun oldum özel firmalarda da gerekli mi çevre görevlisi belgesi?

 • Özlem Hanım, Çevre mühendisliği bölümlerinden mezun olan ve çevre görevlisi belgesi almak isteyen aday çevre görevlileri için 2016 yılı içerisinde Çevre Mevzuatı Eğitimlerinin yapılması planlanmaktadır. Bu kapsamda Bakanlık tarafından uzaktan eğitim çalışmaları başlatılmış ve devam etmekte olup; çalışmaların tamamlanmasını müteakip konuya ilişkin duyuru Bakanlığın ve Çevresel Etki Değerlendirmesi, izin ve Denetim Genel Müdürlüğünün web sitelerinde yayınlanacaktır. Çevre Danışmanlık firmaları için çevre görevlisi belgesi diplomanızdan daha değerli durumdadır.

 • blank

  Başvuru için bütün işlemleri tamamladım. Belgenin yayınlanması ne kadar sürüyor? Bir de mevzuatta eğitimden sonra 1 yıl süre var deniliyor ama benim yaklaşık 1.5 sene oldu daha yeni başvurdum. Bakanlığı aradığımda sorun olmaz başvurunuzu yapın dediler? Bir sıkıntı olur mu sizce?

 • Merhaba Murat Bey, öncelikle hayırlı olsun. Mevzuatta geçen eğitimden sonra değil sınavdan sonra 1 yıl. Madde 16.7: “Çevre görevlisi sınav sonuçları ilan edildiği tarihten itibaren 1 yıl geçerlidir.” Bu nedenle sıkıntı olmaz. Süre ile ilgili sabit bir zaman yok maalesef. Ara ara sistemden durumu kontrol etmeniz gerekecek.

 • blank

  Merhaba arkadaşlar. Çevre görevlisi katılım belgesini çevre görevlisi belgesine dönüştürmek için halk bankasının 113 numaralı hangi koduna yatırmamız gerekiyor. Tşkler

 • blank

  Merhaba kolay gelsin bu alanda diğer mühendislerin katılabileceği sınav Hakkı kazandığı başvuruları başladığı Zaman bildirirseniz sevinirim.

 • Merhaba Burcu Hanım, gelir kodu:113 zaten. Herhangi bir Halk Bankası şubesine giderek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kurumsal Tahsilat (KUTA) hesabına 113 gelir kod numarası ile 2016 yılı için Çevre Görevlisi Belgesi: 250 TL (KDV dahil) yatırmanız gerekmektedir. Dekontta ücretin Çevre Görevlisi Belge bedeli için yatırıldığının ve belgeyi alacak kişinin isminin mutlaka belirtilmesi gerekmektedir.

 • Merhaba Rıza Bey, bu konu gündeme gelince Facebook, Linkedin, Twitter vb. sosyal hesaplarımızda mutlaka paylaşımlarımız olacaktır.

 • blank

  Merhaba bugün halk bankasına gittim katılım belgesini çevre görevlisi belgesine dönüştürmek için. Gelir kodu 113 yerine 108 kodlu 250 deyip yatırmışım. Parayı yatırdım ama sistemde çevre şehircilik bakanlığı tahsilatı egzoz emisyon pulu diye çıktı bu işlemi nasıl iptal ettirip parayı doğru yere yatırabilirim.

 • Geçmiş olsun Burcu Hanım, 108 Gelir kodunu nereden buldunuz çok merak ettik. Bu kod Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kurumsal Hesabı Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Pul Bedeli kodudur. Durum ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na dilekçe ile başvuru yapmanız gerekir. Dilekçeyi ne şekilde yazacağınızı Bakanlıktan ilgili birimi arayarak öğrenebilirsiniz.

 • blank

  Halk bankasına gittim 113 dedim yok ne kadar sistemde de 108 diye çevre görevlisi belgesi yazıyordu oradan söyledim söylemez olaydım. Çevre ve Şehircilik Bakanlığını arıyorum ama ulaşmak ne mümkün. Nasıl yapacağım bilmiyorum lütfen çok zor durumdayım yardımcı olun lütfen.

 • İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne sorabilirsiniz.

 • blank

  Eğitim bilgilerini girdikten sonra mobil imzayla imzalıyorum fakat sürekli hata oluştu uyarısı veriyor bu konuda ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

 • Merhaba Ahmet Bey, bu sıkıntının iki nedeni olabilir; Bakanlık sistemiyle ilgili anlık bir hata olabilir. Başka bir zaman diliminde tekrar deneyebilirsiniz. Veya tarayıcınız ile ilgili bir sıkıntı olabilir. Başka tarayıcı veya bilgisayardan deneyebilirsiniz. Tarayıcınızın geçmiş bilgilerini silerek deneyiniz.

 • blank

  Merhaba ben 4 yıllık işletme mezunuyum bu belgeyi alabilme imkanım var mıdır varsa hangi yol ile alırım?

 • Merhaba Cemil Bey, Çevre Görevlisi Belgesini alabilmeniz için çevre mühendisliği konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almanız gerekiyor.

 • blank

  İyi günler. Ben yaz okuluyla çevre mühendisliği bölümünden mezun oldum fakat öğrenci işlerinin yavaş olmasından dolayı henüz mezuniyet belgemi alamadım. Sizce çevre görevlisi belgesi için başvuru tarihleri uzatılır mı? Uzatılmazsa şayet yıl içerisinde tekrar eğitim olabilir mi?

 • Fatma Hanım, Çevre Görevlisi Belgesi için; diploma, mezuniyet belgesi, üniversiteden alınan onaylı yazı veya E-Devlet sisteminden alınacak “Barkod doğrulama kodu” bulunan belgeler kabul edilecektir. Bunlardan birini öğrenci işlerine durumu anlatarak almanızı tavsiye ederiz. Tarihlerin uzatılacağını düşünmüyoruz. Bir sonraki eğitim ile ilgili açıklanmış bir takvim yok. Ama çok yakın bir tarihte Çevre Mühendisliği Bölümünden mezunu olup, çevre görevlisi belgesi almak isteyenler için “Çevre Görevlisi Eğitimleri”nin düzenleneceğini düşünmüyoruz.

 • blank

  Sayın yetkili merhaba,

  Bakanlık ile görüşmeme istinaden, yetkili bir kişi, çevre mühendisliği dışındaki mühendislik diploması olan kişiler için eğitim ve sınav programının düzenlenmesinin düşünülmediğini ve çok sıcak bakılmadığını belirtti. Yönetmelikte açıkça belirtilmesine rağmen neye dayanılarak böyle bir yaklaşım söz konusu olabiliyor acaba?

  Çevre mühendisi olan arkadaşları anlıyorum, tabi ki onlar da haklı olarak bu işi sadece kendilerinin yapmalarını istiyorlar, fakat ben de iş güvenliği uzmanı ve tehlikeli madde güvenlik danışmanı olarak çevre konusunda kendimi çok geliştirdiğimi düşünüyorum. Kaldı ki zaten çevre mühendisi olmayan fakat yönetmelikteki niteliklere sahip mühendislerin ekstra bir sınava girme zorunluluğu mevcut. Çalıştığım Alman kökenli firma bu konuda yetkin olmamı istiyor ve benim, hak ettiğimi düşündüğüm bu belgeye ihtiyacım var. Eminim ki çoğu çevre mühendisi arkadaştan da daha fazla mevzuat bilgisine ve tecrübeye sahibim.

  Bu konudaki düşünceleriniz nedir? Hakkımı aramak için nasıl bir yol izlemeliyim sizce?

  Saygılarımla;

 • Merhaba Mert Bey, biz çevre görevlisi tanımlamasına en başından beri karşıyız. Çevre Mühendisleri; aldıkları formasyon gereği, yaşamın sürdürülebilirliğini gözeterek hava, su, toprak gibi doğal kaynakların en asgari biçimde kullanılması, doğanın kirlenmesine neden olan etkenlerin kaynaklarında kontrolü ve giderilmesinin sağlanması konusunda çözüm önerilerinde bulunup, çevre mevzuatı ile gerekli değerlendirmeleri yaparak uygulamalar gerçekleştirebilecek donanıma sahiptir. Bu nedenle Çevre Görevlisi ve Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik ile birlikte başta Çevre Kanunu ve ilgili yönetmeliklerde bahsi geçen “Çevre Görevlisi” tanımının yeniden düzenlenerek Çevre Mühendisi olarak değiştirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

  Bakanlıkta bu konuda haklı olduğumuzu bildiği için bu şekilde bir düşünce oluşmuş. Fakat dediğiniz gibi yönetmelik çevre mühendisleri dışında belli başlı meslek gruplarına 3 günlük eğitimle bu hakkı veriyor. Ama eğitim ve sınav şartı mevcut. Bakanlık bu konuda eğitim ve sınav açmadığı zaman yapabileceğiniz bir şey yok maalesef.

 • blank

  Merhaba, Mayıs 2015 tarihli çevre görevlisi eğitimine katılmıştım ancak belgelerimi henüz sistemi yüklemeye çalışıyorum. Bununla ilgili eğitimi aldıktan şu kadar süre sonra belgelerinizi yüklemelisiniz gibi bir durum söz konusu mu?

 • Ezgi Hanım, yönetmelikte bununla ilgili bir sınır verilmemiştir.

 • blank

  Sayın yetkili merhaba,

  Keşke ülkemizdeki bütün sektörlerde anlattığınız gibi bir düzen olsa da herkes her işi hakkıyla yapabilse. Dediğiniz gibi bir düzen olsa, çevre mühendisleri inşaatlarda veya fabrikalarda iş güvenliği uzmanı olarak görev yapamaz, çevre mühendisleri hiç bir bilgisi olmadığı tehlikeli madde güvenlik danışmanı da olamaz. Ama bazen böyle bir sistem olamıyor maalesef. Avrupa’nın da bir çok yerinde sistemler bu şekilde işliyor ve insanlar rekabet ediyor.

  Projelerimizde bir çok çevre mühendisi arkadaş var ve mevzuatlardan o kadar habersizler ki, onların eksiklerini kapatmaktan kendi işimizi yapamaz hale geldik. Çevre görevlisi, bana göre mühendislikten biraz daha farklı, sayısal verilerden ziyade yönetmelik ve mevzuat takibine dayanıyor. Ayrıca anlamadığım diğer şey de, çevre mühendisleri neden sınava girmiyor? Madem sınava girmeye gerek görülmeyecek kadar bilgileri mevcut o zaman her sınavdan tam puan alarak geçebilirler kolay bir şekilde değil mi?

  Eğer ki başarısız olanı ayırmak istiyorsanız, sınav sorularını çok zor tutar, hatta sınav sistemini değiştirip belli yeteneğe sahip insanları çevre görevlisi konumuna getirebilirsiniz. Bence çok daha adil ve verimli bir çözüm olur.

  İyi çalışmalar dilerim.

 • Tekrar Merhaba Mert Bey, nasıl ki çevre ile alakası olmayan meslek gruplarının çevre ile ilgili kararlar vermesini istemiyorsak, iş güvenliği uzmanı ve tehlikeli madde güvenlik danışmanı olarakta çevre vb. meslek gruplarının çalışmasını doğru bulmuyoruz. Anlattığımız gibi bir düzen yok diye daha kötüye götürmenin anlamı yok. Bir yerden düzeltmeye başlanması gerekiyor. Sabah kalktığınız da bir yasa çıkıyor. Bunu uygulamak için kişi gerekiyor. Bir bakmışsınız herkesin yeni bir mesleği olmuş. Sizce bu doğru birşey mi. Maalesef birçok yasamız altı doldurulmadan faaliyet geçiriliyor. Kervan yolda düzülür mantığı ile hareket ediyoruz.

  Çevre Mühendisliği’nde Çevre Hukuku, Türkiye’de Çevre Politikaları, Çevre Ekonomisi vb. gibi Çevre Danışmanlığını ilgilendirilen konular hakkında eğitimler verilmektedir. İş arkadaşınız bunlardan bir haber ise suç onu işe alan kişidedir. Çevre Mühendisi olarak işe alınan kişinin yapacağı işler eğitim hayatından bellidir. Bu nedenle sınav ile eleme yapmak yerine iş veren yapmalıdır bu ayrımı. Bilen adamı alacak bilmeyeni almayacak. Tabi ki Çevre Görevlisi tanımı ortadan kalktığı zaman.

  Saygılarımızla, İyi Çalışmalar Dileriz.

 • blank

  Cevaplarınız için teşekkür ederim. Söylediklerinizin bir kısmına tabi ki katılmamak mümkün değil. Keşke benim firmamım bu şekilde ekstra istekleri olmasa da ben daha verimli bir şekilde sadece kendi işime konsantre olabilsem. Ama ben çıkarılan yönetmeliğe göre geçen sene bir program yapmıştım, hayatımı şekillendirmeye başlamıştım. 2 senedir sınav yapılmıyor ve planlarım alt üst oldu maalesef. Bu şekilde bana haksızlık olmuyor mu? Bakanlığı arıyorum, hiç bir bilgileri yok. Eğer sınav kesinlikle olmayacak, yönetmelik değişecek diyeceklerse ben de başka bir yol çizmeye çalışacağım, yüksek lisans işleriyle uğraşıp, en az zaman ve para kaybı ile bir çözüm yolu bulacağım. 2017 için en azından bir kerelik sınav yapma ihtimalleri var mı acaba? En azından bu son sınav deseler ve bir daha yapmasalar, benim durumumdaki insanlar da mağdur olmaz diye düşünüyorum.
  İyi çalışmalar.

 • Rica ederiz Mert Bey, amacımız sizlere yardımcı olmak, bilgilendirmek, tartışıp doğru bir yol bulmak. Daha önceki yorumumuzda belirttiğimiz gibi sizde haklısınız sonuçta kanunlarda böyle bir haksınız söz konusu. Fakat bunun için eğitim ve sınav şartı var. Bu hakta Bakanlığın. Çevre Görevlisi ilk çıktığı zaman yönetmelikte geçen meslek grupları sadece eğitime katılıp Çevre Görevlisi Belgesini alıyorlardı. Bu şekilde çevre mühendisliği dışında birçok kişinin elinde Çevre Görevlisi Belgesi mevcut. Diğer meslek gruplarında bu sayıyı sabit tutmak için Çevre Görevlisi Belgesi olan kişilere Vize Eğitimi düzenleyerek bunu devam ettiriyorlar. İlerde nasıl bir değişiklik olur bilmiyoruz fakat bu nedenle diğer meslek gruplarına eğitim ve sınav açılacağını düşünmüyoruz. Çevre Mühendisliği konularında yüksek lisans yapmanızı öneririz. İyi Çalışmalar Dileriz.

 • blank

  iyi günler;
  Ben Biyologum ve çevre görevlisi belgesini almak istiyorum. Fakat uzaktan eğitim olarak bu yıl yapılacak sanırım ve biyologlar da katılabilecekler mi? Yönetmelikte normalde bizde alabiliyoruz fakat uzaktan eğitim içerisinde biyoloji mezunu şartını göremedim. Başvuru yapsam iptal olur mu?

 • Merhaba Meltem Hanım, Çevre Görevlisi Eğitimi uzaktan eğitim şeklinde yapılacak ilk defa. Bu eğitim Çevre Mühendisliği Bölümü mezunu olup, çevre görevlisi belgesi almak isteyenler için düzenlenecektir.

 • blank

  2016 Çevre Görevlisi uzaktan eğitim tarihi belli mi? Bide mobil imza eğitimden sonra mı almalıdır yardımcı olursanız sevinirim.

 • Çevre Görevlisi Eğitimi başvuruları alındıktan sonra Çevre Görevlisi adaylarının sistemde kayıtlı E-Posta adreslerine Eğitimin başlama tarihi ile ilgili bilgilendirme duyurusu 20.09.2016 tarihinde gönderilecektir. Mobil İmza veya E-imza Çevre Görevlisi Eğitiminden sonra Çevre Görevlisi Belgesini çıkarmak için gerekli olacaktır.

 • blank

  İyi Günler. Ben bugün bankadan çevre görevlisi ücretini yatırdım fakat, sistemden online başvuru bölümünden eğitimi seçemiyorum, dolayısıyla başvuru da yapamıyorum. Bugün de son gün iletişim için verdiği numara ve mail adresine ulaştım fakat bir geri dönüş alamadım. Ne yapabilirim? Şimdiden teşekkürler.

 • Berfin Hanım, dediğiniz gibi sistem “Eğitim” seçtirmiyor. Tarayıcıdan kaynaklı olabilir diye düşünüp bizdeki iki farklı tarayıcıdan denedik ama sonuç yine aynı. Kurban bayramı tatilinin devlet çalışanlarına devam etmesinden ötürü yetkili kişilere ulaşmak mümkün olmayacaktır. Gün içerisinde farklı bilgisayardan tekrar denemenizi tavsiye ederiz. Sonuç alamamanız durumunda mutlaka karşılaştığınız sorunun ekran görüntüsünü alarak “sule.teber@csb.gov.tr” mail adresine iletiniz.

 • blank

  Merhaba, ben Çevre Mühendisliği mezunuyum. Çevre görevlisi belgesi için uzaktan eğitim ücretini yatırarak başvurumu yaptım. E-imza oluşturulması, uzaktan eğitim süreci vs derken ortalama ne kadar bir süreçte belgemiz elimizde olabilir bu konuda fikriniz var mıdır acaba? Teşekkürler.

 • Merhaba Sedef Hanım, aciliyet durumunuz varsa E-imza veya Mobil imza alınmasının Çevre Görevlisi Eğitimiyle bir ilgisi olmadığı için ilk işiniz imzayı almak olabilir. Büyük ihtimalle bu ay içinde Uzaktan Eğitim açılır. Çevre Görevlisi Eğitim süresi 15 gün ile sınırlı olacak. Şayet tüm işlemleri eksiksiz yaptıysanız Ekim ayının sonlarında Çevre Görevlisi Belgesine sahip olabilirsiniz.

 • blank

  Eğitim başlangıç tarihi ve bilgileri ne zaman atılacak bir bilginiz var mı? Teşekkürler.

 • Elif Hanım, şuan için tarih ve bilgilendirme mevcut değil. İlgili saayfaya ulaşım konusunda sıkıntılar mevcut. Uzaktan eğitim sistemi tam olarak bitmediği için tarih hakkında bir açıklama yapılmadı. Sistem tamamlandığı vakit açıklama yapılacaktır.

 • blank

  Merhabalar çevre mühendisliği yeni mezunum. Uzaktan eğitim çevre görevlisi için başvuru yapamadım. Bir sonraki çevre görevlisi başvuruları ne zaman başlar? Teşekkürler

 • Merhaba Zehra Hanım, şuan için çok fazla eğitim grubu oluşmuş durumda. Öncelikle bu eğitim gruplarının eğitimlerini tamamlaması gerekmektedir. Bunun sonucunda yeni eğitimler için kayıt alınmaya başlanacaktır. Çok yakın bir tarihte olacağını düşünmemekteyiz.

 • blank

  Merhabalar çevre mühendisi yeni mezunum. Çevre görevlisi belgesi zamanını kaçırdım bir sonraki tarih tahmininizce ne zaman olur yada bu belge için yılda kaç kez kayıt açılıyor?

 • Merhaba Arda Bey, öncelikle hayırlı olsun. 2016 yılı içinde çevre görevlisi eğitiminin tekrar açılması çok zor gözüküyor. Şuan için eğitim bekleyen bir çok grup oluşmuş durumda. Bu eğitimler bittikten sonra yeni uzaktan eğitim kayıtları açılacaktır.

 • blank

  Merhabalar çevre görevlisi eğitimim başladı ancak belgeyi almak için gerekli olan e-imza yı alamıyorum ne yapmalıyım?

 • Tuğba Hanım, E-İmza’yı neden alamıyorsunuz?

 • blank

  Merhaba, çevre mühendisliği mezunuyum. Çevre görevlisi belgesi için gereken tutarı yatırmıştım fakat okulu bitiremediğim için belgeyi alma hakkını kaybettim. Geri iadesi için ne yapılabilir? Bilginiz var mı acaba?

 • Merhaba, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü’nü arayarak (0312) 229 75 13 konu hakkında izlemeniz gereken yolu öğrenebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 • blank

  Merhaba, çevre görevlisi eğitimini tamamladıktan sonra belge başvurusu için herhangi bir süre sınırlaması var mıdır?

 • Merhaba Mehmet Bey, herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır.

 • blank

  Merhaba, çevre görevlisi belgesi için ptt den alınan E-imza geçerli mi?

 • Merhaba Mustafa Bey, PTT’den alınan E-İmza geçerlidir. Hem PTT’den alınan E-imza diğer firmalardan biraz daha ucuz sanırım. Özellikle 3 yıllık alındığı zaman.

 • blank

  Teşekkürler çok sağolun.

 • blank

  Merhabalar, Belge başvurusunda bulunduktan sonra, belgenin çıkışı uzun sürüyor mu?

 • Merve Hanım, yoğunluk durumuna göre en geç 15 gün içerisinde Çevre Görevlisi Belgesi yayınlanmış olacaktır.

 • blank

  Bilgilendirme için teşekkürler.

 • blank

  Ben çevre görevlisi sistemine giremiyorum. Başvuru onayım geldi ama giriş yaptığımda böyle e-posta kayıtlı değil diyor ve ben grubumu sorgulayamıyorum lütfen yardım eder misiniz?

 • Merhaba Esra Hanım, başvuru onayının geldiği e-posta adresiyle sistemde sorgula yaptığınızda “Bu e-posta adresine ait bir kullanıcı bulunamadı.” diye bir hata alıyorsanız bu gibi teknik sorunlar için Hata/İstek bildirimi oluşturarak sorun için bilgi alabilirsiniz.

 • blank

  Bir çok kez hata bildirimi yaptım ama cevap gelmedi ve hala giremiyorum. Grup sıramı kaçırma ihtimalim var mı?

  ADAP-2043-0002043 id’li Hata/İstek Bildiriminde belirtmiş olduğunuz probleminiz çözüldü ve Hata/İstek Bildirimi durumu “Kapalı” duruma getirildi.

  Teşekkürler
  Saygılarımızla
  T.C. ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI. Böyle mail geliyor. Giriş yaptığımda tekrar hata veriyor.

 • blank

  Sistem açıldı ilginiz için çokkk teşekkür ederim. Son bir sorum olacak ben her gün video izlemek için günü gününe mi gireceğim yoksa eğitim süresi içinde bitirmem mi gerekiyor?

 • Esra Hanım rica ederiz. Günü gününe girmenize gerek yok. Çevre Görevlisi Eğitim süresi 15 gün ile sınırlıdır. Bu süre sonunda online uzaktan eğitim portalı kapatılacaktır. 15 gün içerisinde sisteme giriş yaparak eğitimi tamamlamak zorundasınız. Bu süre içerisinde eğitimi tamamlamayan adaylar eğitim haklarını kaybetmiş sayılacaktır.

 • blank

  Çok teşekkür ederim yardım ve ilginize :)

 • blank

  İyi akşamlar Sayın Admin. Kimyagerim ve 2014 kasım ayında Çevre Görevlisi eğitimine girdim. Arkasında bir ay sonra bakanlığın açtığı sınava girdim ve 94 puan alarak başarılı oldum ancak özel sebeplerden dolayı belgeyi çıkartmak için gerekli olan belge harcını yatıramayıp belge alımı için gerekli olan işlemleri tamamlayamadım. Belge alım süresi için sınav tarihinden bir yıl süre içinde almalısınız deniyor. Bu durumda ne yapmayalım. Tekrar eğitime mi yoksa sadece sınava mı gireceğim. Sınav ne zaman olacak bilgi verirseniz çok mutlu olacağım. Teşekkürler.

 • Merhaba, Yönetmelik “Çevre görevlisi sınav sonuçları ilan edildiği tarihten itibaren bir yıl geçerlidir.” dediği için sadece sınava gireceksiniz. Şuan ya Çevre Görevlisi Vize Yenileme Eğitimi yada Çevre Mühendisleri için Yeni Çevre Görevlisi Eğitimi veriliyor. Onun haricinde Çevre Görevlisi Sınavı uzun zamandır yapılmıyor ve yapılacağa da benzemiyor. Hatta Bakanlıktan, Yönetmelikteki bu maddenin kaldırılarak Çevre Görevlisi tanımının Çevre Mühendisi olarak değiştirilmesi talepleri gündemde.

 • blank

  Merhaba çevre görevlisi uzaktan eğitim aralık ayı içerisinde tekrar açılır mı? Duyuruları nerden takip edebilirim şimdiden teşekkürler.

 • Zehra Hanım Merhaba, Çevre Görevlisi Vize Yenileme Eğitimi başvuruları 19 Aralık 2016 tarihine kadar kabul edilecektir. Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğünün sitesinden takip edebilirsiniz.

 • blank

  Merhaba, çevre görevlisi uzaktan eğitimini tamamladım fakat daha sonraki işlemleri tamamlamadım. Belge başvurusu için herhangi bir süre sınırlaması var mıdır? Şu an parayı yatırıp işlemleri tamamlasam herhangi bir sıkıntı olmaz değil mi?

 • Büşra Hanım Merhaba, çevre görevlisi eğitimini tamamladıktan sonra belgenizi almanız için şuan herhangi bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Fakat yeni yılda belge ücretinde bir artış olması veya mevzuatta yapılacak değişiklikler belgeyi almadığınız için sizi etkileyecektir. Eğitimi bitirdiyseniz parayı yatırıp mobil imza/e-imza alarak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 • blank

  İyi Günler çevre mühendisiyim acil olarak bana çevre görevlisi belgesi lazım belgeyi nasıl ve nezaman alabilirim?

 • Merhaba Fatma Hanım, öncelikle Çevre Görevlisi Uzaktan Eğitim Programına katılmanız ve burada başarılı olmanız gerekmektedir. Şuan ilk defa çevre görevlisi belgesi alacak kişiler için eğitim bulunmamaktadır. Bakanlığın sayfasından konuyu takip etmeniz gerekmektedir.

 • blank

  Merhabalar, 2017 için yeni fiyat listesi yayınlanmış. Bu durumda 2016 da eğitime girip belge başvurusu yapmayanlar 2017 fiyat listesine göre mi ücret yatırmalıdır? Teşekkürler.

 • Mehmet Bey Merhaba, güncel fiyat üzerinden ödemeler yapılmaktadır.

 • blank

  Merhabalar, çevre görevlisi sertifika ücreti 2017 yılı itibariyle halkbankasına yatırılmıyor mu artık? Geçen gittiğimde artık yönetmelik değişti tarzı cevap aldım ve yatıramadım.

 • Onur Bey, Halk Bankasına yatırılıyor fakat sistem şu şekilde değişti. Çevre Görevlisi Sertifikası başvurusu yapıldığı zaman sistem otomatik olarak referans numarası üretmekte ve bu referans numarası ile Halk Bankasına gidilerek sistem tarafından belirlenen ücretin yatırılarak ödendi makbuzunun sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

 • blank

  Merhaba, Eğitimi Ekim 2015 yılında almıştım. Hala belge başvurusunda bulunabiliyor muyum? Ben eğitime katıldım ancak belge başvurusu yapmadım. Eğitimin bir geçerlilik tarihi var mı? Bilgilendirirseniz sevinirim.

 • Beren Hanım Merhaba, Çevre Görevlisi Belgesi başvurusu yapabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir tarih kısıtlaması bulunmamaktadır.

 • blank

  Merhabalar,çevre görevlisi belgesi eğitimi ne zaman açılacaktır?

 • blank

  Merhabalar ben de çevre görevlisi eğitimini Ekim 2015 de aldım ama belgeyi almak için başvuru yapmamıştım şimdi belgeyi başvuru yapıp almak istiyorum diplomamı okuluma gidip alamadım geçici mezuniyet belgesi ile alabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

 • Arda Bey Merhaba,
  Şuan için hem vize eğitimi hemde yeni mezunlar için verilecek eğitimle ilgili herhangi bir tarih açıklanmamıştır.

 • Seda Hanım Merhaba,
  Çevre görevlisi belgesini geçici mezuniyet belgeniz ile de alabilirsiniz. Saygılarımızla.

 • blank

  Merhaba; Ben biyoloji mezunuyum. Ekoloji dersi aldım. Çevre ile ilgili iş kollarında neden sadece çevre mühendisleri düşünülüyor da biyologlar düşünülmüyor?

 • blank

  Merhabalar, ben çevre görevlisi eğitimine başvurdum. grup ve tarihinin açıklanmasını bekliyorum. Sanırım video sonunda sorular varmış. Bunlarda puan sınırı var mı? Soruları yanlış cevaplarsak ne oluyor? Bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz??

 • Arda Bey Merhaba, Çevre görevlisi eğitimi için hazırlanan uzaktan eğitim videoların sonunda çıkan soruları doğru cevaplayıp en az 70 puan almanız gerekiyor. 70 puanın altında alırsanız videoyu tekrar izleyip soruları yeniden cevaplamanız gerekmektedir. Saygılarımla.

 • blank

  Merhaba yönetici ben başka bir mühendislik fakültesinden mezunum. Hangi branşta yüksek lisans yaparsan direk çevre görevlisi alma hakkı kazanmış olurum veya sizin önerebileceğiniz üniversite var mı? İyi çalışmalar.

 • Rıza Bey Merhaba, Çevre Görevlisi olacak adayların en az 4 yıllık üniversitelerin çevre mühendisliği bölümünden mezun olmaları veya çevre mühendisliği konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almış olmaları ve çevre mevzuatı konusunda Bakanlıkça yapılacak/yaptırılacak eğitime katılmaları gerekmektedir. Bu nedenle çevre mühendisliği konusunda yüksek lisans yapmanız ve Bakanlık tarafından yapılan eğitimi başarıyla tamamlamanız gerekmektedir.

 • blank

  Merhaba, çevre mühendisliği bölümü mezunuyum. KPSS ile mühendis olarak atanırsam çevre görevlisi belgesi olmak zorunda mı? Bu konu hakkında bilgilendirebilir misiniz?

 • Yavuz Bey Merhaba, belirttiğiniz şekilde herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Devlette çalışan bütün çevre mühendisleri çevre görevlisi belgesine sahip değildir. Kısacası bu olay devlette atandığınız birimle alakalıdır. İşiniz çevre görevlisi belgesi almayı gerektiriyorsa almanız gerekir.

 • blank

  Merhaba ben çevre yüksek yapıyorum çevre görevlisi yasasında herhangi bir değişiklik oldu mu? Bilginiz için teşekkürler.

 • blank

  Merhaba 2023 yılı içerisinde çevre görevlisi eğitimi açılacak mı bilginiz varmıdır ?

 • Hakkı Bey Merhaba, maalesef Çevre Görevlisi Eğitimi için bir takvim açıklanmamıştır. Prensip itibariyle Bakanlık ihtiyaç durumuna göre açmaktadır. Eğer konuyla ilgili piyasada yeterli Çevre Mühendisi bulunursa Çevre Görevlisi Eğitimi açılmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir