Yaşlı Ağaçlar Daha Fazla Karbon Depoluyor

Uluslararası bir araştırma grubunun yürüttüğü çalışmada 403 farklı türde 600.000’den fazla ağaca ait sonuçlar incelendi. Daha önce ormanların karbon döngüsüne, örneğin karbon depolamaya etkisine yönelik çalışmalar, ağaç yapraklarından ağaç topluluklarına kadar farklı ölçeklerdeki biyolojik yapılar dikkate alınarak yapılıyordu. Ancak tek tek ağaçların etkisi incelenmemişti.
 
Bu çalışmada incelenen ağaç türlerinde büyüme hızının ağacın büyüklüğüyle orantılı olarak arttığı anlaşıldı. Bu, büyük ve yaşlı ağaçların daha küçük olanlara göre daha büyük bir karbon deposu olduğu anlamına geliyor. Hatta bazı durumlarda bir yılda, bir büyük ağacın kütlesinde orta büyüklükteki bir ağacın toplam kütlesi kadar artış gözlenebilir. Üretkenliğin yaprak seviyesinde azalırken bir ağacın bütünü seviyesinde artması, yaprağın birim alanındaki üretkenlik azalsa da toplam yaprak alanının artmasıyla açıklanabilir. İnsanlar açısından düşünürsek bu, insanların gelişiminin ergenlik döneminden sonra da hızlanarak devam etmesi anlamına gelirdi. Araştırmacılardan Nate Stephenson “İnsanlar bu hızla gelişmeye devam etseydi orta yaşa geldiklerinde kilolarını tonla ifade etmeleri gerekirdi” diyor. Araştırmacılar yaşlanma ile tek bir ağacın gelişiminde ortaya çıkan hızlanmanın, karbon depolama ve atmosferdeki karbondioksit miktarı üzerindeki etkisinin anlaşılması için ise zamana ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Daha yeşil ve güzel bir Dünya için yola çıkan Yeşil Aşkı, herkesi Dünya’ya zarar vermeden, çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaşama davet ediyor. Bütün gayemiz; temiz bir çevre, yaşanabilir bir dünya ve yeşil gören gözlerdir. Yeşil görmeyen gözler, Renk zevkinden mahrumdur.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.