Etkinlikler

Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu

Orman ve Su İşleri€ Bakanlığı hi€mayesi€nde, MCI Grup tarafından organ€ize ed€ilen, Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği (AKATED) tarafından düzenlenen “Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu”, Kocael€i Uluslararası Fuar Merkezi€’nde 20-23 Ekim 2016 tarihlerinde gerçekleşecek.

 

AKATED Yönetim Kurulu Başkanı Yasi€n Torun: “2023 vi€zyonu kapsamında Hükümet tarafından hazırlanan ve Yüksek Planlama Kurulu tarafından onaylanan Ulusal Çevre Stratej€ (UÇES) belges€ine göre 2015-2023 yılları arasında €içme suyu yatırım i€hti€yacının 7 m€ilyar 872 m€ilyon euro ve atıksu yatırım i€ht€yacının toplam 11 mi€lyar 582 m€ilyon euro olacağı öngörülüyor. 2023 yılına kadar su kayıplarını azami€ %25 oranına €indi€rme zorunluluğu geti€ri€len beledi€yeleri€n ve su €idareleri€ni€n i€çme suyu hatları i€çi€n yıllık asgari€ 3 m€ilyar TL’l€ik teknoloji€k yatırım yapma i€ht€iyacı bulunuyor. Yurt i€çi€nden ve yurt dışından pek çok kamu ve sektör temsi€lci€leri€ni€n bi€ri€ki€mleri€n€i paylaşacakları, Water Loss Forum Turkey (3. Su Kayıp ve Kaçakları Türk€ye Forumu) ve NO-DIG Turkey (6. Altyapı ve Kazısız Teknoloji€leri Kongresi€) i€le INFRATURK Altyapı İnşaat Teknoloji€leri€ Maki€ne ve Malzeme Fuarı’na, Türki€ye geneli€nden 10 bi€n ki€şi€ni€n katılmasını bekli€yoruz” açıklamasında bulundu.

 

Türkiye’de kişi başına düşen su miktarının son yirmi yıl içerisinde 4000 metreküpten 1300 metreküpe gerilediğine dikkati çeken AKATED Başkanı Yasin Torun, bireysel tüketici tasarruflarının suyun verimli kullanılmasında sanıldığı kadar büyük etkisinin olmadığının altını çizdi.

 

Bi€r damla suyun dah€i servet sayılacağı günlere yaklaşırken TÜİK istatistikleri dikkat çekiyor. 2014’de belediyelerce içme ve kullanma suyu şebekesi ile dağıtılmak üzere 5,2 milyar metreküp su çekildiğini ancak bu suyun 2,2 milyar metreküpten fazlasının nihai kullanıcıya ulaşmadan kaybolduğunu söyleyen Torun, altyapı ve takip eksiklikleri nedeniyle bu fiziki su kayıplarının yaşandığını belirtti.

 

Tüketici sayacına ulaşana kadarki altyapı boru ve bağlantılarında meydana gelen kırık, çatlak, bağlantı hataları sebebi ile oluşan su kaçaklarının fiziki su kaybı olarak adlandırıldığını ve bu nedenle sorunun engellemesinde hedef kitlenin belediyeler olması gerektiğini söyleyen Torun, altyapılardaki iyileştirmelerle önemli oranda su kaybının önüne geçilebileceğini kaydetti.

 

Torun, ancak bu şekilde son tüketici olan vatandaşlarında faturalarının azalabileceğini belirtti.

 

Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumuna Neden Katılmalısınız?

  • Ülkemizdeki su kayıp ve kaçaklarının oranı gelişmiş ülkelerin oranlarının üzerinde seyretmektedir.
  • 8 Mayıs 2014 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan İçme Suyu Temin ve Dağıtım Sistemlerindeki Su Kayıplarının Kontrolü Yönetmeliği ile bugüne kadar gerçekleştirilen en önemli yasal düzenleme oldu.
  • Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın himayelerinde Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle düzenlenen alanındaki yegâne etkinlik.
  • 30 Büyükşehir Belediyesine bağlı tüm Su Kanalizasyon İdarelerinin Genel Müdürlerinin bir araya geleceği özel bir oturuma sahne olacak sıra dışı bir etkinlik.
  • Özel sektörün, belediyelerin, su idarelerinin ve üniversitelerin bir araya gelerek Türkiye’de su kayıp ve kaçakları ile nasıl mücadele edileceğini planlayacakları özel bir etkinlik.
  • Hiçbir şehrimizin mevcut su kayıp ve kaçak oranları sürdürülebilir değildir; dolayısıyla tüm su idareleri ve belediyeler bu alana ciddi yatırımlar yapacaklardır. İşte bu yatırımların planlanacağı platformda yerinizi almak için en doğru etkinlik.

Yeşil Kalem

Daha yeşil ve güzel bir Dünya için yola çıkan Yeşil Aşkı, herkesi Dünya’ya zarar vermeden, çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaşama davet ediyor. Bütün gayemiz; temiz bir çevre, yaşanabilir bir dünya ve yeşil gören gözlerdir. Yeşil görmeyen gözler, Renk zevkinden mahrumdur.

blank

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir