Atık Kirliliği

Ömrünü Tamamlamış Lastikler Yol Oluyor

ABD’de her yıl yaklaşık 300 milyon lastik ömrünü tamamlıyor. Depolama alanlarında biriken eskimiş lastikler alev aldığında söndürülmesi zor yangınlara neden olurken aynı zamanda bu süreçte çevreye zehirli kimyasal salınıyor. Dünya genelinde katı atıkların yol açtığı sorunların çözümü için bu malzemelerin geri dönüşümü hayli önemli.

 

North Dakota Eyalet Üniversite’nden araştırmacılar eski lastiklerin yeni ve gelişmiş yolların yapımında kullanılabilmesi için bir yöntem geliştirdi. Lastiklerin öğütülmesiyle elde edilen farklı büyüklüklerdeki kauçuk parçacıkların asfaltla karıştırılmasıyla üretilen malzeme, yolların kullanım ömrünü artırırken gürültüyü ve bakım ihtiyacını azaltıyor. Farklı katkı maddeleri eklenerek kauçuk eklenmiş asfaltın özellikleri daha da iyileştirilebiliyor. Araştırmacılardan Magdy Abdelrahman asfalt-kauçuk karışımının normalde toprakta ve yeraltı sularında zararlı etkilere neden olmadığını, ancak geliştirilen malzemeden kötü hava koşulları gibi durumlarda zararlı kimyasal maddeler salınıp salınmadığının ve kullanılan katkı maddelerinin çevre üzerindeki etkilerinin, örneğin yağmur sularıyla aşınıp aşınmadığının belirlenmesi gerektiğini söylüyor. Araştırmacılar katı atıkların sebep olduğu kirlilik problemine çözüm olabilecek bu yöntemin aynı zamanda çevre dostu bir yöntem olabilmesi için çalışmaların devam etmesi gerektiğini belirtiyor.

Yeşil Kalem

Daha yeşil ve güzel bir Dünya için yola çıkan Yeşil Aşkı, herkesi Dünya’ya zarar vermeden, çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaşama davet ediyor. Bütün gayemiz; temiz bir çevre, yaşanabilir bir dünya ve yeşil gören gözlerdir. Yeşil görmeyen gözler, Renk zevkinden mahrumdur.

blank

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir