Evinize elektrik sağlamak için ne gerekiyor

Her iyi tüketici gibi sizler de evlerinizi güce susamış televizyonlar, bilgisayarlar, klimalar, fırınlar, ekmek kızartma makineleri ile doldurdunuz. Türkiye’de ortalama bir evde her gün 30 kilowatt saat elektrik harcanıyor. Günlük ihtiyacınız için, enerji kaynaklarınıza bağlı olarak farklı miktarda gaz, kömür, petrol, su ya da nükleer yakıt harcanıyor olabilir. Peki, bunlardan sadece birini kullanmanız gerekse, aylık gereksiniminiz ne kadar olurdu? Evinize elektrik sağlamak için ne gerekiyor? Litre litre, gram gram işte hesabı…

Güneş
Evimizin günlük elektrik tüketimini karşılamamız için 42 metrekare güneş paneli gerekmektedir. 1,6 metrekarelik, 300 wattlık bir güneş paneli ortalama bir Mersin gününde 1,2 kilowatt/saat elde ediyor. Yani günlük ihtiyacınız için Mersin’deki evinizin çatısına bunlardan yaklaşık 25 tane kullanmalısınız.

Doğal Gaz
Evimizin günlük elektrik tüketimini karşılamamız için 6 metreküp doğal gaz gerekmektedir. Bu yakıt kömürden daha ucuz, daha temiz ve kaya gazı sayesinde daha bol. O yüzden de şu anda tüm diğer elektrik kaynaklarından fazla kullanılıyor. Türkiye’deki tüketimin %34’ünü doğalgaz karşılıyor. Günde 41 banyo küveti dolusu gaz harcamanız gerekiyor.

Rüzgar
Evimizin günlük elektrik tüketimini karşılamamız için 54 saniye rüzgar gerekmektedir. Güçlü ve sürekli
rüzgârda sıradan bir türbin saatte 2 megawatt saat elektrik üretebiliyor. Yani ışıkları 24 saat açık bırakıp Netflix izlemeniz için bir dakikadan az çalışması yetiyor da artıyor bile.

Su
Evimizin günlük elektrik tüketimini karşılamamız için 91 000 litre su gerekmektedir. 60 metrekarelik bir yüzme havuzuna denk miktarda suyu Berdan Barajı’nın türbinlerinden akıtırsanız günlük elektrik harcamanızı bir saniyeden kısa sürede karşılayabilirsiniz. O yüzden su en verimli yenilenebilir enerji kaynağı.

Kömür
Evimizin günlük elektrik tüketimini karşılamamız için 15 kg kömür gerekmektedir. Fosil yakıtlarının en kirlisi olan kömür, doğalgaz karşısında geriledikçe elektrik üretmek için daha az kullanılıyor. Sıradan bir evi 24 saat ısıtmak için iki bowling topu ağırlığında kömür yakmalısınız.

Petrol
Evimizin günlük elektrik tüketimini karşılamamız için 11,3 litre petrol gerekmektedir. Enerji yoğunluğu yüksek olan bu yakıtı otomobillerde, kamyonlarda ve jetlerde kullanıyoruz ama konutlardaki elektrikteki payı çok az, sadece %1. Sıradan bir evin günlük ihtiyacı için 6 adet 2 litrelik meşrubat şişesi dolusu akaryakıt yeterli.

Zenginleştirilmiş Uranyum
Evimizin günlük elektrik tüketimini karşılamamız için 0,5 gram zenginleştirilmiş uranyum gerekmektedir. Nükleer fizyon inanılmaz bir enerji sağlıyor. Suyu ısıtıp türbinlerden bir günlük enerji üretecek kadar buhar elde etmek için bir kâğıt atacının ağırlığından daha az uranyum yetiyor.

Daha yeşil ve güzel bir Dünya için yola çıkan Yeşil Aşkı, herkesi Dünya’ya zarar vermeden, çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaşama davet ediyor. Bütün gayemiz; temiz bir çevre, yaşanabilir bir dünya ve yeşil gören gözlerdir. Yeşil görmeyen gözler, Renk zevkinden mahrumdur.

blank

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir