4.RENSEF Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği Fuarı

Agoras Fuarcılık Hizmetleri, Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği alanında faaliyet gösteren tüm firmaları Antalya’ya Turizm ve Tarım Yatırımcıları ile tanışmak üzere 20 – 22 Ekim 2016 tarihleri arasında, Antalya Cam Piramit’te, 4.RENSEF Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği Fuarı’na katılmaya davet ediyor. RENSEF Fuarı’nın yenilenebilir enerji içeriği ile uyumlu olarak seçilen mekan Antalya Cam Piramit, güneş ışığını en verimli şekilde kullanmak üzerine tasarlanmış ve elektriğini de güneş enerjisinden sağlıyor.
 
Neden Antalya’da bir Enerji Fuarı?
 
Bildiğiniz gibi Antalya’da Turizm Bakanlığı onaylı yaklaşık 900 otel ve tatil köyü bulunmaktadır. Antalya, İzmir ve Muğla’nın ise yaklaşık olarak 2000 adet otel barındıran bir yapıya sahip olduğu düşülürse bu alanda fiyat ve kalite anlamında en rekabetçi ortamı Antalya ilimiz sunmaktadır. Bu otellerde geçtiğimiz yıl 550.000 yatak kapasitesiyle, 11.000.000 civarında turisti ağırlamıştır. Bu misafirlerin ağırlanması sırasında harcanan elektrik enerjisi, tüketilen yemeklerin, oluşan atığın ve sonrasında da atığın yönetimi bölgenin önemli altyapı konularından biridir.
 
Öte yandan; Türkiye’nin güneyinde oldukça fazla bulunan turizm yatırımcısı da fotovoltaik, solar thermal ve çöpten elektrik üretimi konusunda önemli bir potansiyel ortaya koyuyor. En büyük gideri elektrik faturası olan turizm yatırımcısı, güneyin güneşinden ve yıllık onlarca milyon turistin yemek atıklarından faydalanmak için yatırım fırsatı kolluyor.
 
Antalya’da, Turizm tesisleri Enerji Verimliliği konusunda yolun başında. Turizm tesislerinde enerji maliyetleri alternatif enerjiler konusunda yatırımcıları arayışa sürüklüyor. Güneş Enerjisi gündemde. Hatta Güneş Enerjisinde Antalya’nın Avrupa başkenti olma iddiası dilleniyor. Enerji Bakanlığımızın Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Güneş Enerjisi Potansiyel Atlasına göre Antalya’dan Van’a uzanan hattın güneyi güneş enerjisini en fazla alan bölgelerdir. Dolayısıyla Güneş Enerjisi Santralleri için uygulama sahalarının da bu bölgede kurulması bekleniyor.
 
Antalya’nın tarımcısı da önemli bir potansiyel yatırımcı konumunda bulunuyor. Yüz binlerce seranın olduğu tahmin edilen Antalya’da hem güneş enerjisi hem de biyoenerji, yatırımcıya çözüm olabilir. Seracılık sektörünün her yıl ürettiği milyon ton düzeyindeki organik bitki atığı, turizm tesislerinin ürettiği yiyeceklerin oluşturduğu bioatık, biogaz enerjiye nasıl dönüşür arayışları bir hayli fazladır. Sulama maliyetlerinin yüksek olması ve şebekeden elektrik alamayan çiftçilerin bulunması ise Solar Tarımsal Sulama konusunu gündeme getiriyor.
 
Diğer yandan bölgemizde çok uygun görünmese de Rüzgar Enerjisi bu bölgenin yatırımcısının gündemine geliyor zaman zaman. Coğrafi olarak Antalya’ya çok yakın olan Afyon, Turizm veya tarım yatırımcısının enerji ihtiyaçları için Jeotermal Enerji ile çözüm olabilir mi sorusu da gündemde.
 
Alternatif enerji konusunda farkındalık arttıkça; Fotovoltaik, Biyoenerji ve Enerji Verimliliği çözümlerine birçok sektör ve kesimden hızla büyüyen bir talep gözlemlenmektedir. Türkiye’nin güneyinde de bu konuda oluşan bilgi birikimiyle beraber, pek çok kesimden yatırımcı temiz enerjiye yönelecektir.
 
En önemli sorulardan birisi de bu büyüklükteki yatırımların nasıl finanse edileceği üzerinedir. “Yatırımın geri dönüşü ne zaman gerçekleşir? Peki, tedarikçiler kim? Kimlerle yola çıkabilir?” Soruları da gündemde.
 
Bu çerçeveden bakınca, ülkemizde Turizmin ve Tarımın başkenti, hızla gelişen Antalya’da, Enerji sektörünün ulusal ve uluslararası oyuncularını verimli ve keyifli bir fuarda buluşmaya davet ediyoruz.
 

Neden Ziyaret Etmeliyim?

 

  • Yenilenebilir enerji sistemleri ve enerji verimliliği firmaları, Türkiye’nin güneyindeki enerji yatırımcılarıyla buluşmak için fuara geliyorlar.
  • Güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda faaliyet gösteren üretici ve tedarikçiler ile enerji danışmanlığı, EPC firmaları da yatırımcının sorunlarını gidermek adına RENSEF Fuarı’nda yerlerini alacaklar.
  • Çöpten elektrik elde etmek adına biyokütle, biyogaz ve biyoatık alanında faaliyet gösteren firmalar, tarımın başkenti Antalya’da sera yatırımcılarının enerji ihtiyaçlarına çözüm olacak önerilerle fuarda yerlerini alacaklar.
  • 11.000.000 turistin gıda atığından elektrik elde etmek adına biyokütle, biyogaz ve biyoatık alanında faaliyet gösteren firmalar, turizmin başkenti Antalya’da otel yatırımcılarının enerji ihtiyaçlarına çözüm olacak önerilerle fuarda yerlerini alacaklar.
  • İhtiyacınız olan hizmeti daha az enerji tüketerek elde etmek için enerji verimliliği alanında projeler geliştiren firmalar, otel, hastane vb. tesis yatırımcılarıyla görüşmek üzere fuarda olacaklar.
  • Fuar paralelinde RENSEF Forum adı altında düzenlenecek olan tanıtıcı ve eğitici seminerlerde, firma ve sektör kurumlarının yetkilileri; ürünlerini, hizmetlerini ve deneyimlerini size aktarmak için yer alacaklar.

Daha yeşil ve güzel bir Dünya için yola çıkan Yeşil Aşkı, herkesi Dünya’ya zarar vermeden, çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaşama davet ediyor. Bütün gayemiz; temiz bir çevre, yaşanabilir bir dünya ve yeşil gören gözlerdir. Yeşil görmeyen gözler, Renk zevkinden mahrumdur.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir