Su Kirliliği

Ters Ozmoz Cihazı Alırken Bakılması Gereken Kriterler

Ters Ozmoz sistemi artık ülkemizde birçok sektörde çeşitli ihtiyaçlara göre kullanılmaktadır. Hatta evlerimizde bile düşük kapasiteli Ters Ozmoz sistemlerinin kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Ters Ozmoz sistemi kullanımı arttıkça buna bağlı olarak birçok üretici firma ticari hayata atılmıştır. Üretici ve pazarlama firmalarının artması, firmalar arası rekabeti doğurmuş ve maalesef bu rekabet, firmaların daha ucuza sistem imal edebilmek için düşük kaliteli ekipmanlar kullanarak üretim yaptıkları bir yarış haline gelmiştir. Bu durum, sanayi işletmecilerinin satın alma aşamasında kararsız kalmalarına neden olmaktadır.

 

Ters Ozmoz sistemi satın alırken öncelikli odak “ücret” olmamalıdır. Çünkü Ters Ozmoz sistemlerinin üretimi ile ilgili ülkemizde belli bir standart yoktur. Ters Ozmoz sistemi üzerinde kullanılan ekipman ve malzeme kalitesine göre çok farklılık göstermektedir. Kalitesi düşük ekipman ile imal edilmiş bir Ters Ozmoz sistemi ise fayda yerine alıcısına sürekli sorun ve masraf çıkaran bir cihaz olacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için dikkat edilmesi gereken hususları maddeler halinde belirtelim.

 

Ters Ozmoz Sistemi Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

 

Kapasite Belirlenmesi: Öncelikle kullanım kapasitenizi çok iyi belirlemelisiniz. Çünkü sistem üzerinde kapasite artışı demek, yeni bir cihaz almak kadar maliyete neden olmak demektir. Ters Ozmoz sistemi zaman içerisinde kapasite kaybına uğrayan bir cihaz olduğu için bu kaybı gözönünde bulundurarak kapasitenizi belirlemelisiniz.

 

Şasi Seçimi: Şasi, Ters Ozmoz sisteminin ekipmanlarının üzerine yerleştirildiği iskeleti olarak tanımlanabilir. Yaygın olarak karbon çelik ve paslanmaz çelik malzemeden yapılmaktadır. İşletmenizdeki şartlara göre seçimi belirlenmelidir. Paslanmaz çelik şasi rutubete daha dayanıklıdır ve herhangi bir kimyasal damlama durumunda korozyon riski düşüktür. Malzeme fiyatı farklılığından dolayı paslanmaz çelik saşi kullanılmış bir cihazın fiyatı daha yüksek olacaktır.

 

Cihaz üzerindeki kartuş filtre kabı: Sistem üzerindeki membranların katı cisimlerden korunması amaçlı kartuş filtre kullanılmalıdır. Sistem kapasitesine göre büyüklüğü değişen kartuş filtre kapları, paslanmaz ve PVC malzemelerden üretilmektedir. Malzeme fiyatı farklılığından dolayı paslanmaz çelik kartuş filtre kabı kullanılmış bir cihazın fiyatı daha yüksek olacaktır.

 

Yüksek Basınç Pompası: Mutlaka paslanmaz çelik bir pompa seçilmesi gereklidir. Uluslararası kalite olarak kendini ispatlamış bir marka tercih edilmelidir. Düşük kalite bir pompa ile tüm sistemi riske etmiş olursunuz. Pompanızın emniyeti açısından yüksek basınç ve düşük basınç şalteri, mutlaka olması gereken ekipmanlardır.

 

Akış Düzenleyici (Autoflush): Ters Ozmoz sisteminin tasarımında “olmazsa olmaz” özelliklerinden biridir. Akış düzenleyici; Ters Ozmoz sistemi duruş pozisyonundayken membran kaplarında bekleyen su, arıtılacak olan ham suyunuzdur. Eğer akış düzenleyici yoksa, membran kaplarında bekleyen ham suyunuz içerisindeki çözünmüş halde bulunan bazı mineraller, membranlar üzerinde çökme yaparak geçirimini zamanla azaltacaktır. Bu durumu engellemek için, sistem duruşa geçeceği zaman akış düzenleyici deposundan 20 saniye süre ile sistem girişine Ters Ozmoz suyu verilir. Atık hattından ise membran kaplarındaki ham su atılır. Böylece sistem kapalı konumdayken membran kaplarında sistemin üretmiş olduğu iyi su bulunur.

 

Yüksek Basınç Boru Hatları: Pompa sonrası basınçlandırılan hat, paslanmaz çelik boru ile yapılırsa kırılma, çatlama veya sızdırma gibi sorunlar ile uğraşmanızı önler.

 

Antiskalant Dozaj Pompası: Antiskalant dozaj sistemi, Ters Ozmoz cihazının en önemli ekipmanlarından biridir. Eğer antiskalant dozajı yapılamazsa cihazınız üzerindeki membranların çok kısa sürede tıkanmasına neden olursunuz. Yüksek basınç pompası seçimi kadar önemli olan bu pompa, sistem kapasitesine göre seçilmelidir ve hassas dozajlama kabiliyetine sahip, sık arızalanmayan yüksek kalitede olmalıdır.

 

Membran Seçimi: Membranlar Ters Ozmoz sistemi maliyetini oluşturan önemli kalemlerden bir tanesidir. Günümüz teknolojisinde farklı kalitelerde membran üretimi yapan firmalar bulunmaktadır. Alacağınız Ters Ozmoz sisteminin membran markasını öğrenip araştırmanızda fayda vardır.

 

Otomasyon Panosu: Günümüz teknolojisinde Ters Ozmoz sistemleri için hazır kontrol üniteleri üretilmektedir ve fiyat açısından ekonomiktir. Fakat (PLC), yani Programlanabilir Lojik Kontrol ile hazırlanmış otomasyon panosu kadar sisteme istediğiniz özellikleri ekleyebilmektesiniz. Sistem kapasitesi yüksek olan Ters Ozmoz sistemlerinde PLC ile hazırlanmış kontrol panosu seçmenizde fayda vardır.

 

Ölçüm Cihazları: Öğrenmek istediğiniz parametrelerin ölçüm cihazları farklı kalitelere göre değişmektedir. Bu parametrelere göre kullanım suyunuzu ve cihazınızın performansını kontrol edeceğiniz için uluslararası kalite olarak kendini ispatlamış bir marka tercih edilmelidir. Sistem fiyatını önemli derecede etkileyen ekipmanlar arasındadır.

 

Manometre ve Numune Muslukları: Çok önemli gibi gözükmeyebilir fakat sistem üzerinde membran kılıflarının hepsinde ayrı ayrı numune muslukları ve membran kılıfları kademeleri arasında manometrelerin olması, sistemin üretim suyu kalitesinde veya miktarında değişiklik olması durumunda sebebini bulmamızda yardımcı olmaktadır.

 

Belirtmiş olduğumuz maddeler sistemin sağlıklı kullanılabilmesi için olması gereken özelliklerdir. Tekliflerinizi değerlendirirken pahalı ve ucuz firma diye ayırmak yerine, konusunda uzman, hazır bir fiyat listesine göre değil, suyunuzun analiz sonuçlarına göre Ters Ozmoz sistemi tasarım projeksiyonu çalışması yapmış firmaların tekliflerini dikkate almanızda fayda vardır.

Yeşil Kalem

Daha yeşil ve güzel bir Dünya için yola çıkan Yeşil Aşkı, herkesi Dünya’ya zarar vermeden, çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaşama davet ediyor. Bütün gayemiz; temiz bir çevre, yaşanabilir bir dünya ve yeşil gören gözlerdir. Yeşil görmeyen gözler, Renk zevkinden mahrumdur.

blank

2 thoughts on “Ters Ozmoz Cihazı Alırken Bakılması Gereken Kriterler

  • blank

    Benim yazmış olduğum bir makale, burada görmek çok güzel.

  • Mert Bey Merhaba, belirttiğiniz gibi tarama yaptığımızda Su ve Çevre Dergisinde yayınlandığını gördük. Öncelikle elinize sağlık. Belki geç oldu, daha önce araştırma yapmamız gerekiyordu ama makalenin burada yayında kalması konusundaki düşünceniz bizim için önemlidir. Eğer olumlu görüşmeleriniz olursa konuyla alakalı yararlandığınız kaynaklar varsa iletebilirseniz sevinirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir