Temiz Enerji

Hibrit Otomobiller

Otomobilin icadından sonra otomobil kavramı neredeyse hiç değişmedi. Dünya’daki fosil yakıt kaynaklarının sürekli azalması ve içten yanmalı motorların yol açtığı çevre kirliliği sebebiyle içten yanmalı motorlara alternatif arayışları başladı. Bu arayışlar sonucu pek çok alternatif ortaya çıktı: Elektrikli otomobiller, hidrojen yakıt hücreleri ile çalışan otomobiller, elektrik motorunun güneş enerjisi ile beslendiği otomobiller. Günümüz otomobilleri arasında beklentileri karşılamaya en çok yaklaşan hibrit motorlu otomobiller oldu.

 

Hibrit Otomobil Teknolojisi

 

Hibrit Otomobiller dışarıdan güç gerektirmeden, elektrikli ve benzinli motorun yüksek verimle çalışması ilkesine dayanır. Yavaşlama esnasında kendini şarj eder ve sıfır salım üretir.

 

Hibrit Güç Düzenleyici: Yüksek voltajlı akü ile elektrik motoru arasındaki enerji akışını düzenler ve araç şebekesini besler.

 

İçten Yanmalı Motor: Genellikle küçük, düşük tüketimli fakat yüksek verimli olan bu motorlar bir elektrikli motor ile tamamlanır.

 

Elektrikli Motor: Sessiz çalışan bu motorlar salım ve titreşim üretmez. Fosil yakıtlarla çalışan diğer motora seri veya paralel bağlanabilir.

 

Enerjiyi Geri Dönüştüren Frenler: Hibrit otomobiller fren ve yavaşlama esnasında normalde kaybedilen enerjinin bir kısmını aracın pilini şarj etmekte kullanır.

 

Yüksek Voltajlı Lityum-İyon Piller: Elektrikli motorun çalışması için gerekli enerji depolanır. Benzin motoru çalıştığında ve frenleme esnasında şarj olur ve harici bir enerji kaynağına gerek olmaz.

 

Neden Hibrit Otomobil Tercih Etmelisiniz?

 

Çünkü Konforlu: Ev modunda yani sadece elektrikli motor çalışırken neredeyse hiç ses çıkarmaz ve titreşime sebep olmaz. Bazen çalıştığını bile unutabilirsiniz.

 

Çünkü Çevreci: Fosil yakıtla çalışan motorla kullanılan elektrik motor, bazen tek başına bazen de diğer motora destek olarak sadece benzinle çalışan modellere kıyasla gaz salımını düşürür, içiniz rahat olsun.

 

Çünkü Masrafsız: Farklı frenleme sistemi sayesinde balatalar iki kat daha uzun süre dayanır. İçten yanmalı motorlu araçlarda bulunan birçok parça hibrit araçlarda bulunmaz, bakım masrafları düşer.

 

Çünkü Yakıt Cimrisi: Yoğun trafikte ilerlerken veya ışıkta beklerken neredeyse hiç benzin harcamaz. Trafiğin
çok yoğun olduğu büyük şehirler, örneğin İstanbul için biçilmiş kaftandır.

 

Hibrit Otomobiller Nasıl Çalışır?

 

Hibrit otomobillerde fosil yakıtla ve elektrikle çalışan iki ayrı motor bulunur. Hibrit otomobil teknolojisi bu iki motoru uygun durumlar için değişmeli veya beraber kullanarak aracın yakıt verimliliğini artırır ve salımı azaltır.

  • Kalkış: Sadece elektrik motoru aracı harekete geçirir.
  • Normal Sürüş: Elektrikli motor çalışırken diğer motor gerektiğinde destek olur.
  • Hızlanma: Hem içten yanmalı hem de elektrikli motor tam güçte çalışır.
  • Hızlı Sürüş: İçten yanmalı motor araca asıl itici gücü sağlarken elektrikli motor destek olur.
  • Yavaşlama: Benzinli motor durur. Elektrik motor aracın pilini şarj eder.

Yeşil Kalem

Daha yeşil ve güzel bir Dünya için yola çıkan Yeşil Aşkı, herkesi Dünya’ya zarar vermeden, çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaşama davet ediyor. Bütün gayemiz; temiz bir çevre, yaşanabilir bir dünya ve yeşil gören gözlerdir. Yeşil görmeyen gözler, Renk zevkinden mahrumdur.

blank

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir