Su Kirliliği

Havuz Sularının Dezenfeksiyonu

Yüzme havuzlarının fiziksel görünüm olarak temiz ve berrak olması, biyolojik olarak da insan sağlığına zararlı mikroorganizmaları içermemesi gerekir. Yüzme havuzu suyu içme suyu niteliğinde olmalıdır.

 

Havuz suyuna giren her insan vücudundan organik ve inorganik maddeler ve mikroorganizmaları suya taşınır. Ayrıca, kozmetik ürünleri, güneş yağları ve sabun artıkları gibi maddeler de insandan havuz suyuna geçer. Yüzme havuzları havaya ve çevreye açık oldukları için çevreden gelen toz ve yosun tohumları gibi kirletici unsurlar ve mikroorganizmalar da suya ulaşmaktadır.

 

Havuz suyu belli bir sıcaklıkta olduğundan, uygun şekilde ve doğru kimyasal ile dezenfekte edilmediği takdirde yosun ve bakterilerin yetişmesi için ideal bir ortam oluşturur. Bu bakteriler sağlığa zarar verici ciddi hastalıklara sebep olabilirler.

 

Havuz sularında insan sağlığı açısından zararlı virüsler de bulunur. Virüsler, çoğalmaları için insan vücudundaki hücrelere girerek o hücrelerin yeni virüsler üretmesini sağlarlar. Bu virüsler bazı enfeksiyon hastalıkları oluşturulabilmektedirler.

 

Yosun, en sık görülen havuz suyu sorunudur. Sağlığa zararı olmamasına rağmen, sağlığı tehdit eden bakterilerin ve mikropların üremesi için ideal bir ortam oluştururlar. Aynı zamanda klor, yosuna karşı mücadele ederek kendini zayıflatıp tüketir. Bunun sonucu pH yükselir ve yüksek pH’da kalan klorun etkisini kaybetmesine neden olur. Yosun kuruduğunda, mantar gibi toz şeklinde sporlar havaya uçar. Bir tanesi suya düştüğü anda canlanıp çoğalmaya başlar. Eğer havuz suyunda klor varsa suya düşen sporlar ölür. Ama havuz suyu, klordan birkaç saatliğine bile yoksun kalırsa yosun hızlı bir şekilde üreyip çoğalır. Yosun ayrıca havuz suyuna pis ve çirkin bir görünüm verir.

 

Havuz sularının dezenfeksiyonu için kullanılan kimyasalların tümünde aranan en önemli özellik, iyi bir oksitleyici olmalarıdır. Dezenfektanların kullanıldıkları ortamda serbest oksijenin açığa çıkacak şekilde reaksiyona girebilmeleri sağlanmalıdır. Dezenfektanların bakteri ve mikroorganizmalara difüzyon hızı, yok etme hızı önemli bir parametredir. Etkisi uzun sürmeli ve işletme maliyeti az olmalıdır. Dezenfektan suya koku, tat ve artık zehirli madde bırakmamalıdır.

 

Havuz sularının dezenfeksiyonu için suda hızlı çözünen organik yapıda ve stabilizörlü klor kullanılır. Bu tip klorlar şok klorlama için de idealdir. Bazen havuz suyunun dezenfeksiyonu için suda yavaş çözünen organik yapıda ve stabilizörlü klor uygundur. Bu tip klorlar aynı zamanda dip yosunlarını da uzaklaştırır. Kapalı havuz suyunun dezenfeksiyonu için ise KALSİYUM HİPOKLORİT %70 gibi stabilizatörsüz klor tercih edilir.

 

Havuz suyunun pH değeri 7.2-7.6 arasında olmalıdır. pH’ı 7.2’den düşük havuz sularında dezenfektan olarak kullanılan klor, havuz suyunda bulunan azot bileşikleriyle birleşerek göz tahrişlerine, rahatsız edici kokulara neden olur. Ayrıca asidik olan bu ortam, havuz ekipmanlarının korozyona uğramasına ve aşınmasına neden olduğu gibi dezenfeksiyon ve çöktürme işlemleri de yeterli yapılamaz. pH değeri 7.6’nın üstünde olan havuz sularında mikroorganizmalar deri üzerine yapışarak kaşıntıya, göz yanmasına ve derinin tahriş olmasına neden olmaktadır. Yüksek pH, klorun etkisini durdurur ve havuz suyu bulanık görünür. Havuz sularının pH değerini düşürmek için kullanılan en etkili ve ekonomik yöntem havuz suyuna SODYUM BİSÜLFAT dozlamaktır.

 

Filtrelerde tutulamayan güneş yağı, sabun, burun akıntısı, kozmetik ve diğer askıdaki katı maddeler çökeltilerek uzaklaştırılır. Bunlar ancak flokulasyon işlemiyle topaklanarak çökeltilir ve süpürgeyle bertaraf edilebilir.

Yeşil Kalem

Daha yeşil ve güzel bir Dünya için yola çıkan Yeşil Aşkı, herkesi Dünya’ya zarar vermeden, çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaşama davet ediyor. Bütün gayemiz; temiz bir çevre, yaşanabilir bir dünya ve yeşil gören gözlerdir. Yeşil görmeyen gözler, Renk zevkinden mahrumdur.

blank

2 thoughts on “Havuz Sularının Dezenfeksiyonu

  • blank

    Merhaba, Havuz suyu rengi neden yeşil olur?

  • Ozan Bey Merhaba, Havuz suyunun renginin yeşil olması, en sık görülen havuz sorunudur. Havuzlarda yosunu renginden tanırız. En yaygın ve yok etmesi en kolay olanı yeşil yosundur. Aynı zamanda en hızlı üreyen türüdür. Havuzlar açık oldukları için havadan gelen toz ve yosun tohumları gibi kirletici unsurlar suya ulaşmaktadır. Bu havuzlar doğru şekilde dezenfekte edilmediği takdirde yosun ve bakterilerin yetişmesi için ideal bir ortam oluşur. Yosunlanmış havuzların temizlenmesi için çok fazla klor ve yosun ilacı gerekmektedir. Klor şoklaması ile birlikte yosun öldürücü havuza ilave edildiğinde birkaç gün içerisinde havuz düzelebilir. Havuzun yüzeyleri fırçalanarak, yumuşamış yosunun zeminden çıkarılması gereklidir. Yosunun tamamen yok olduğundan emin olana kadar klorun seviyesi yüksek tutulmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir