Sıfır Atık Kutuları

Sıfır Atık Kutuları sıfır atık projesi kapsamında atıkların toplanması amacı ile kullanılan atık kutularıdır.  Sıfır atık projesi ise doğamızdan gelen kaynakların daha verimli kullanılması ile birlikte meydana gelen israfın önlenmesini, tüm atık oluşumlarının önlenmesini veya azaltılmasıyla birlikte atıkların oluştuğu durumlarda kaynaklarından ayrı ayrı toplanarak geri kazanımlarının sağlanmasını kapsayan bir atık yönetimidir. Sıfır atık projesinde kullanılan sıfır atık kutularının 2023 yılına kadar aşama aşama ülkemizde hayata geçirilmesi ilk hedeftir.

 

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başlattığı sıfır atık projesi ülke genelinde tüm kurum ve kuruluşların yanı sıra AVM, otel, hastane, eğlence mekanları, okul, fabrika ve birçok yerde zorunlu hale getirilmiştir. Sıfır Atık Projesi kapsamındaki işletmelerin ve kurumların biriktirme ekipmanlarında ve bilgi içeren afişlerinde sıfır atık kutuları türlerine göre kullanılması gereken renk skalasını belirtmiştir.

 

Sıfır Atık Kutuları Renkleri

  • Karton ve kâğıt atıkların için MAVİ renk
  • Plastik atıkları için SARI renk
  • Cam atıkları için YEŞİL renk
  • Geri dönüşüm imkanı olmayan atıklar için SİYAH renk
  • Metal atıkları için GRİ renk
  • Tehlike içeren atıklar ve elektronik atıkları için ŞEFFAF renk
  • Organik atıkları için KAHVERENGİ
  • Yemek artıkları için BEYAZ renk
  • Ekmek artıkları için MOR renk

Sıfır Atık Kutusu kapsamında birçok farklı (plastik, metal vb.) modeller bulunmaktadır. Farklı renklerden oluşan sıfır atık kutuları sayesinde atıkların toplanması ve ayrıştırılması daha pratik ve kolay bir hale gelmiştir. Geri dönüşebilir atıklar geri dönüşüm firmaları tarafından toplanarak tekrar geri kazandırılmaktadır. Ayrıştırılan atıklar geri dönüşüme giderek ülkeye ek bir gelir getirmekle birlikte ülke de ki kötü görüntü pisliği de engellemektedir.

 

Sıfır Atık Projesi kapsamına yönetmeliği baz alarak tasarlanan sıfır atık kutularımız ile sizde çevreye ve doğaya katkıda bulunarak geleceğimize temiz çevre ve temiz doğa bırakabilirsiniz. Birinci sınıf plastikten açık kapaklı ve yere sabitlemeli olarak üç parça olarak hazırlanmıştır.

 

Sıfır Atık Kutusu (70 Litre) – Plastik Sıfır Atık Kutusu (120 Litre) – Plastik
En: 320 mm En: 540 mm
Boy: 390 mm Boy: 560 mm
Yükseklik: 600 mm Yükseklik: 940 mm
Fiyat: 90 TL+KDV (125 TL+KDV) Fiyat: 200 TL+KDV (225 TL+KDV)

 

Müşteri Destek Hattı

blank

Daha yeşil ve güzel bir Dünya için yola çıkan Yeşil Aşkı, herkesi Dünya’ya zarar vermeden, çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaşama davet ediyor. Bütün gayemiz; temiz bir çevre, yaşanabilir bir dünya ve yeşil gören gözlerdir. Yeşil görmeyen gözler, Renk zevkinden mahrumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir