• TÜÇEV

  TÜÇEV, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde, Bakanlığın desteklenmesi ve güçlendirilmesi faaliyetleri yanında, ülkemiz çevre değerlerinin korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalara katkı ve destek sağlayan bir sivil toplum kuruluşu olarak faaliyetini sürdürmektedir.

   

  T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, Laboratuvar, Ölçüm ve İzleme Dairesi Başkanlığı’nın öncülüğünde, TÜÇEV ile birlikte Vakıf senedinin 3.maddesi g ve h bendine istinaden Kasım ayında;

   

  1- Su ve Atık Sudan Numune Alma Eğitimi
  2- Arıtma Çamuru, Toprak, Katı Atıktan Numune Alma Eğitimi

   
  düzenlenecektir.
   

  Eğitime katılmak isteyenler öncelikle Döner Sermaye Müdürlüğü Halk Bankası T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü Kurumsal 301 no.lu Hesabına her bir eğitim için ayrı olmak üzere 450 TL (Dekontlarda katılımcı ismi ve hangi eğitim için ödeme yapıldığı belirtilecektir) yatırarak, banka dekontunun TÜÇEV’in internet sayfasında kayıt esnasında belirtilen yere yüklemeleri gerekmektedir. Dekont göndermeyen başvurular dikkate alınmayacaktır.

   

  Ayrıca katılımcılar eğitim ve konaklama bedeli olan 1.200 TL (KDV dahil her bir eğitim için ayrı olmak kaydı ile)(Havale,eft veya elden yatırılabilir)(Ücret yatırılırken katılımcı ismi ve hangi eğitim olduğunu belirtiniz aksi taktirde ücretler görünmüyor, bu nedenle kayıtlarınız onaylanmıyor.) Türkiye Çevre Koruma Vakfı İktisadi İşletmesi, T.C. Ziraat Bankası, Kamu Girişimci Şubesi, IBAN: TR71 0001 0025 3352 1264 1250 19 no’lu hesaba yatırdıktan sonra 21 Ekim 2016 tarihine kadar www.tucev.org ‘dan kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Katılımcılar tek kişilik odalarda her şey dâhil konaklama, eğitim materyalleri, sarf malzemeleri, Antalya Hava Limanından otele transferleri organizasyon tarafından karşılanacaktır.

   

  Eğitimlerin sonunda T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ilgili birimi tarafından düzenlenecek sınavda 70 ve üzeri puan alan katılımcılara sınav sonrasında sertifika ve kimlikleri dağıtılacağından, katılımınız önem taşımaktadır. Sınavda başarılı olamayan katılımcılar için 1 ay içerisinde 2. kez sınav düzenlenecektir.

   

  * Katılımcıların ücretlerini Türkiye Çevre Koruma Vakfı İktisadi İşletmesi, T.C. Ziraat Bankası, Kamu Girişimci Şubesi, IBAN: TR71 0001 0025 3352 1264 1250 19 no.lu hesaba yatırmaları gerekmektedir.
  * Dekont numarası belirtilmeyen kayıtlar dikkate alınmayacaktır.
  * Katılımcı ücretini yatırıp, www.tucev.org sitesindeki kayıt formunu doldurarak sistem üzerinden kayıt yaptırmaları yeterli olacaktır.
  * Eğitimin ücreti kişi başı KDV Dahil 1.200 TL’dir. Her eğitim için ayrıca ücret yatırılması gerekmektedir. 1 kişi her iki eğitime de katılabilir.
  * Katılımcıların eğitime katılmaması durumunda ücret iadesi yapılmayacaktır.
  * Katılımcılar faturalarını eğitim sırasında fatura bankosundan temin edebilirler.
  * Katılımcılar Yeterlilik Sertifikası için yanlarında son 6 ayda çekilmiş, 5*3 boyutlarında 2 adet vesikalık fotoğraflar ve kimlik fotokopisiyle gelmeleri gerekmektedir. Sonrasında fotoğraf gönderimi kabul edilmeyecektir.

   

  Sınav: Her iki eğitimin son gününde (16 ve 19 Kasım tarihlerinde) 9:30-12:30 saatleri arasında sınav ve değerlendirme yapılacak, ardından başarılı olan katılımcılara sertifika ve kimlikleri dağıtılacaktır.

   

  1- Su ve Atık Sudan Numune Alma Eğitimi

  • 13-16 Kasım 2016 tarihinde saat 14:00 itibariyle otele giriş yapabilir
  • Antalya Havaalanından otele toplu transfer saat 14:00’da yapılacaktır. Eğitim 14 Kasım 2016 saat 09:00’da başlayacaktır. 16 Kasım 2016 saat 14:00’da otelden havaalanına transfer sağlanacaktır.

   

  2- Arıtma Çamuru, Toprak, Katı Atıktan Numune Alma Eğitimi

  • 16-19 Kasım tarihinde saat 14:00 itibariyle otele giriş yapabilir
  • Antalya Havaalanından otele toplu transfer saat 14:00’da yapılacaktır. Eğitim 17 Kasım 2016 saat 09:00’da başlayacaktır. 19 Kasım 2016 Saat 14:00’da otelden Havaalanına transfer sağlanacaktır.

   

  Eğitim Yeri: LİMAK ATLANTİS ((İleribaşi Mevkii Çamlık Sok. No:12 Belek-ANTALYA)

   

  SON BAŞVURU TARİHİ: 21 EKİM 2016

   

  Su ve Atık Sudan Numune Alma Eğitim Notları İçin Tıklayınız…

  Arıtma Çamuru, Toprak, Katı Atıktan Numune Alma Eğitim Notları İçin Tıklayınız…

Yazar

Daha yeşil ve güzel bir Dünya için yola çıkan Yeşil Aşkı, herkesi Dünya’ya zarar vermeden, çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaşama davet ediyor. Bütün gayemiz; temiz bir çevre, yaşanabilir bir dünya ve yeşil gören gözlerdir. Yeşil görmeyen gözler, Renk zevkinden mahrumdur.
Twitter Facebook Google+ Linkedin YouTube
Önceki Yazı:Sera Etkisi Nasıl Oluşur?
Sonraki Yazı:Doğuçev Çevre Mühendisi İş İlanı

Yorumlar

Bu yazıya 47 yorum yapılmış.

 1. Hasan Burak AKGÜL

  Merhaba, TÜÇEV’in vereceği bu eğitime bireysel olarak katılabiliyor muyuz? Mesela AERMOD Hava Kalitesi eğitimi gibi eğitimlere katılıp bireysel olarak iş yapabiliyoruz.

 2. Merhaba, Çevre Referans Laboratuvarının 20.11.2012 tarihli “Numune Alma Personeli Listesi Hakkında…” duyurusunda; “Numune alma işlemi, yetkilendirilen personel tarafından ferdi olarak yapılamaz.” denmektedir. Hatta, “Numune alma işlemi, sadece yetki belgesi ekinde ilgili numune alma kapsamı yer alan laboratuvarlar tarafından yapılır.” diye daha da kısıtlayıcı bir madde yer almaktadır. Yani hem laboratuvarda çalışacaksınız hemde çalıştığınız laboratuvar aldığınız numuneyi analiz edebilecek.

 3. Hasan Burak AKGÜL

  Teşekkür ederim. Eğitim ücretleri pahalı zaten. Bu işi yapacak olsak Numune alma fiyatları ne kadardır?

 4. Rica ederim. Aslında pahalı değil. Çünkü hem numune alma hemde analizini sen yapmış oluyorsun. Fiyatlar şu şekilde oluyor; her yıl Bakanlık Asgari fiyat tarifesi yayınlıyor. Örneğin bu sene için Atık, toprak, atık yağ, arıtma çamurundan numune alma 250 TL olarak belirlenmiş. Ayrıca Numune Alma Yetkisi 5 yıl geçerlidir.

 5. Elif Tiryaki

  Merhaba bu yıl bu belgenin eğitimi yok mu acaba? Yoksa bile ne zaman nerede olacağını nasıl takip edebilirim? Bu konu hakkında beni bilgilendirebilirseniz sevinirim.

 6. Merhaba Elif Hanım, genelde her yıl Ekim veya Kasım aylarında bu eğitimler yapılıyor. Şuan için açıklanmış bir eğitim planı maalesef bulunmuyor. TÜÇEV, Çevre Referans Laboratuvarı ve sitemizden bu duyuruları takip edebilirsiniz.

 7. Vildan Sen

  Peki bu eğitimlere katılabilmek için mezun olmak mı gerekiyor? Çevre mühendisi öğrencisi iken de katılabiliyor muyuz?

 8. Çevre Ölçüm ve Analiz Laboratuvarları Yeterlik Yönetmeliği Madde 20’de Personelin kriterlerinden bahsediyor.

  Laboratuvarlarda; laboratuvar sorumlusunun, üniversitelerin mühendislik, tıp, fen, veterinerlik ve su ürünleri fakültelerinden mezun olması ve en az 3 yıl laboratuvar tecrübesi veya tez konusu laboratuvar çalışması olan en az yüksek lisans derecesi; kalite yöneticisi/kalite yöneticisi temsilcisinin de en az 4 yıllık üniversite mezunu olması gereklidir.

  Laboratuvarda ölçüm ve analiz yapacak personelin, üniversitelerin mühendislik, tıp, fen, veterinerlik ve su ürünleri fakültelerinden, meslek yüksek okullarının meslek liselerinin veya teknik liselerin çevre, kimya, gıda, sağlık, makine ve elektrik/elektronik gibi laboratuvar ile ilgili bölümlerden mezun olması zorunludur.

 9. Nermin

  Ben su ve atık sudan numune alma programına katılmak istiyorum lakin hangi şehirlerde veriliyor bilgi almak istiyorum.

 10. Merhaba Nermin Hanım,

  Bakanlık tarafından şuan için aşağıdaki başlıklarda Numune Alma Eğitimleri verilmektedir. Bu eğitimler şimdiye kadar “Türkiye Çevre Koruma Vakfı” tarafından Antalya’da düzenlendi.

  – Su ve Atık Sudan Numune Alma Eğitimi
  – Arıtma Çamuru, Toprak, Katı Atıktan Numune Alma Eğitimi
  – Atık Yağ ve İzolasyon Sıvılarından Numune Alma Eğitimi
  – Emisyon-İmisyon Ölçümlerinde Kullanılan Standartlar ve Ölçüm Yöntemleri Eğitimi

 11. Aybeniz Eltez Uyguc

  Merhabalar,

  Personellerimizin daha önce almış oldukları Numune Alma Yetkileri dolacak önümüzdeki ay. Bu anlamda hala açıklanmış bir eğitim programı göremedik. Bu yıl ne zamana bir program yayınlanacak acaba? Bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.
  İyi çalışmalar.

 12. Merhaba Aybeniz Hanım,

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı son zamanlarda “Emisyon-imisyon Ölçümlerinde Kullanılan Standartlar ve Ölçüm Yöntemleri Eğitimi” ve “Laboratuvar Yetkilendirme Yazılımı Eğitimi” gibi eğitimlere yönelmiş durumda. Normalde her yıl bu dönemlerde “Su, Atıksu, Atık Yağ, Arıtma Çamuru, Toprak ve Katı Atıktan Numune Alma Eğitimi” yapılıyordu. Şuan için bir plan gözükmüyor. Bizde takipteyiz. Geçerlilik tarihininde eğitim vermedikleri için uzatılacağını düşünüyorum.

 13. aybeniz eltez uyguc

  Hızlı cevabınız için teşekkür ederim.

  Geçerlilik tarihinin uzatılmasıyla ilgili kesin bilgiye nasıl ulaşabiliriz acaba?

 14. Rica ederiz. Çevre Referans Laboratuvarı Merkezi’ni arayarak ulaşabileceğinizi düşünüyorum. Eğitimi düzenleyen ve sunum yapan kısım orası. 0312 498 21 50-60 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Sonucu burada bizimle paylaşırsanız seviniriz.

 15. Esra Kaya

  Merhabalar, eğitimlere katılabilmek için bir kamu yada özel laboratuvarda çalışıyor olmak zorunlu mudur? Fen fakültesi mezunu olup laboratuvarda çalışmaya yönelik katılabiliyor muyuz?

 16. Merhaba Esra Hanım, Numune Alma Eğitimlerine bireysel olarak da katılabilirsiniz.

 17. Esra Kaya

  Çok teşekkürler.

 18. Hasibe Korkmaz

  Merhabalar ben kimya myo mezunyum bu eğitimi almanın bana ne gibi faydaları olur. Şimdiden teşekkür ederim.

 19. Merhaba Hasibe Hanım,
  Su, Atıksu, Atık Yağ, Arıtma Çamuru, Toprak ve Katı Atıktan numune alma eğitimlerini almanın her zaman yararı olacaktır. Fakat bu eğitimler bildiğiniz gibi pahalı eğitimlerdir ve geçerliliği 5 yıldır. İş İlanlarında bu eğitimleri almış kişiler tercih sebebi olarak aranmaktadır lakin genelde bu kişiler erkek olmaktadır. Numune alma işlemleri saha şartlarında olduğu için bayan çok tercih edilmemektedir.

 20. Onur Ateş

  Arkadaşlar Su ve Atıksudan numune alma eğitimine gidecek olan var mı?

 21. Neslihan

  Numune alma eğitim notlarınıza nasıl ulaşabilirim?

 22. Merhaba Neslihan Hanım,
  Su ve Atıksudan Numune Alma ile Arıtma Çamuru, Toprak ve Katı Atıktan Numune Alma Eğitim notlarını yorumda belirtmiş olduğunuz mail adresine yolladım.

 23. Neslihan

  Çok teşekkürler.

 24. Ahmet Selim

  Notları bana da gönderebilirmisiniz?

 25. Merhaba Ahmet Bey, Eğitim Notlarını konunun altına ekledim. Başarılar.

 26. Esra Demirok

  Merhaba,
  Ders kapsamında Su ve Atıksudan Numune Alma ile Arıtma Çamuru, Toprak ve Katı Atıktan Numune Alma Eğitim notlarına ihtiyacım var mailime rica etsem gönderebilir misiniz?

 27. Merhaba Esra Hanım,
  Eğitim notlarına çok fazla istek olduğu için konunun altında link şeklinde verdim.

 28. Efe Karakaya

  Merhaba,
  Ben İzmir’de Özel bir laboratuvarda numune alma personeli olarak çalışmaktayım. 18 Kasımdaki sınava girdim. Sınav sonuçları ne zaman ve nereden açıklanır. Bilginiz varsa lütfen paylaşın. Şimdiden teşekkürler.

 29. Merhaba Efe Bey,
  Numune Alma Eğitimlerine ait sınav sonuçları Çevre Referans Laboratuvarı’nın web sitesinde “Duyurular” bölümünde yayınlanmaktadır. Sınav sonuçlarını buradan takip edebilirsiniz.

 30. Efe Karakaya

  Çok teşekkürler…

 31. Ayşe ÇEPNİ

  Su ve atıksudan numune alma eğitimi sınav sorularını hatırlayan arkadaşlar var mı? Sınavı 2 puanla geçemedim ve 22 aralıktaki tekrar sınavına gireceğim. Hatırladıklarımızı eklersek ders notları haricinde bir kaynağımız olmuş olur. İlk aklıma gelenler;
  Numune korumada kullanılamayacak olan kimyasal madde nedir?
  Numune alma zaman aralığının en az beş dakika en fazla bir saat olmasıyla ilgili bir soru?
  Akarsularda yüzeyden 30 – 40 santimetre aşağıdan numune alınması gerekliliği?
  Numune alma etiketinde yer alan bilgilerin ne olduğu?
  Balık yetiştiriciliği tesisleriyle ilgili olarak referans noktası tanımı ve nereden numune alınması gerektiği?

  Katkıda bulunacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

 32. Sude Açıkgöz

  335 kişinin eğitim alıp sınava girdiği ve 158 kişinin kaldığı yani %53’lük bir başarı oranın sağlandığı bu yıl ki eğitime sevinsem mi üzülsem mi bilemedim. Soruların eğitim sırasında verilmediği, ciddi, emek ve bilgi gerektiren nitelikte olması sevindirdi. Tatil havasında gelinen bu eğitimler aslında numune alınan işletmeler için çok vahim sonuçlar doğurabilir. Temennim bundan sonraki eğitimlerinde bu hassasiyette olmasıdır. Sınav sonuçlarından hangi firmaların bu eğitime ciddi baktığı ve işini doğru düzgün yaptığı belli olması da ayrı bir sevinç noktasıdır.

  Su ve atıksudan numune alma eğitimi sınav sorularından aklımda kalan birkaç soruyu paylaşayım bende;

  – Numune Alma ile İlgili Standartlar tablosunda geçen TS EN ISO 5667’nin altında bulunan standart isimlerinden hangileri doğrudur?
  – Su ve atıksudan numune alma yöntemleriyle ilgili tanımlardan (anlık numune, kompozit numune vb.) hangisi doğrudur?
  – Sürekli Atıksu İzleme Sistemleri Tebliği kapsamında işletmelerin yükümlülükleri nelerdir?
  – Sürekli Atıksu İzleme Sistemleri ile ilgili bilgilerden hangisi yanlıştır?

 33. Halil İbrahim

  Bende 6 puanla kaldım. Umarım yine aynı soruları sorarlar veya fazla değiştirmezler. Yukarıda yazan sorular haricinde aklımda kalanlar;

  – Numunelerin toplanmasında ve muhafaza edilmesinde kullanılan numune kaplarının seçimi?
  – Numunelerin muhafazısı için uygun teknikler nelerdir?
  – Numune alma tutanağı ile ilgili?

 34. Mehmet Fatih

  Aynı soruları soracaklarını tahmin etmiyorum ama konu başlıkları aynı kalacaktır;

  * Su ve atıksu analizleri için numune alma esasları nelerdir?
  * Deniz ortamından numune alma?
  * Gemilerin sebep olduğu kirliliğin tespiti için denizden ve gemilerden numune alma?

 35. Volkan

  22 Aralık 2015 tarihinde düzenlenen Numune Alma Eğitiminde 2.sınavda da başarısız olanların tekrar eğitime katılmaları mı gerekiyor?

 36. Maalesef dediğiniz gibi Volkan Bey. İlk sınavda başarısız olan personele 22 Aralık 2015’de bir kez daha sınava katılma hakkı verilmiştir. İkinci sınavda da başarısız olan personelin yeniden eğitim programına katılması gerekmektedir. Numune Alma Eğitimleri de genelde yılın son aylarında yapılmaktadır.

 37. Merve

  Merhabalar, şirket adına bir personelimizi numune alma eğitimine göndereceğiz yalnız eğitim öncesi çalışması gereken herhangi bir konu var mı sormak istedim? Ayrıca net olarak eğitim başlangıç ve bitiş tarihi nedir? 13-16 Kasım 2016 su ve atık sudan numune alma eğitimi için soruyorum.

 38. Merhaba Merve Hanım, bu konunun altında ” Su ve Atık Sudan Numune Alma Eğitim Notları” mevcuttur. Eğitime gitmeden önce bu konulara çalışırsa ve yorum kısmındaki sınav sorularına çalışırsa çok kolay bir şekilde eğitimi tamamlayıp sertifikayı almaya hak kazanacaktır. Eğitim 14 Kasım 2016 saat 09:00’da başlayacaktır. 16 Kasım 2016 saat 14:00’da bitecektir.

 39. Nuriye Keşikce

  Merhaba,
  Acaba bu eğitimler tekrar ne zaman verilir? Eğitimlerin yıl içerisinde verilme sıklığı nedir? Şimdiden Teşekkürler…

 40. Merhaba Nuriye Hanım, numune alma eğitimleri yılda bir defa ve yılın son aylarında yapılmaktadır. Fakat söz konusu sertifikaya sahip kişilerin 5 yıllık süreç içerisinde iş yeri değişikliği yapmaları durumunda; mevcut sertifikaların, çalıştıkları laboratuvarlar dışında sadece 1 laboratuvar için daha geçerli olacaktır. Bu nedenle eğitimlerin yılda iki defaya çıkarılması planlanmaktadır.

 41. Engin Zağlı

  Geçmiş dönemlerde sorulan sorulara ulaşma imkanı var mı?

 42. Ahmet

  Su ve atıksudan numune alma belgesi kaç firmada geçerlidir? Bilgi verir misiniz?

 43. Ahmet Bey, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın eğitim sonucu vermiş olduğu emisyon, imisyon, atık, atık yağ, su ve atıksu numune alma belgeleri; mevcut çalıştığımız firmadan ayrılmanız durumunda 1 firmada daha geçerlidir. Tabi belgenizin son geçerlilik tarihinin gelmemiş olmaması gerekmektedir.

 44. Emel

  Su ve atıksudan numune alma eğitimi notlarında bir düzenleme oldu mu? Yoksa aynı notlar mı geçerli hala?

 45. Emel Hanım Merhaba,

  Bildiğiniz gibi 16-19 Kasım 2017 tarihinde “Su ve Atık Sudan Numune Alma Eğitimi” düzenlenecektir. Eğitim notlarının güncelliği bu eğitimden sonra belli olacaktır. Bu eğitimden sonra elinizde farklı bir not oluştuğunda bizimle paylaşırsanız güncellemesini gerçekleştiririz.

 46. Mehmet Özüölmez

  Merhabalar, yorumları inceledim bu seneki 16-19 Kasım 2017 tarihinde “Su ve Atık Sudan Numune Alma Eğitimi” ne katılacağım . Eğitim notları ve çıkan sorulara sitede ulaşamadım. Yardımcı olur musunuz ?

 47. Mehmet Bey Merhaba, “Numune Alma Eğitimi” başlıklı konunun son satırında yer alan Son Başvuru tarihinin altında “Su ve Atık Sudan Numune Alma Eğitim Notları İçin Tıklayınız…” kısmından eğitim notlarına ulaşabilirsiniz. Eğitimde çıkmış olan sorular ise yorumlar kısmında yazdığı kadarıyladır.

Siz de cevap yazabilirsiniz

Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

Copyright © 2013 - 2018 • Tüm Hakları Saklıdır.